Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Wizyta delegacji rolników z powiatu Teltow-Fläming - Razem można więcej

Brak zainteresowania zrzeszaniem się rolników oraz tworzeniem organizacji branżowych to, zdaniem przedstawicieli środowiska rolniczego z Powiatu Gnieźnieńskiego, jeden z głównych problemów polskiego rolnictwa. Podobne problemy świadomościowe doświadczyli niemieccy partnerzy z zaprzyjaźnionego Powiatu Teltow-Fläming. W dniach 16 - 19 czerwca z roboczą wizytą w Powiecie Gnieźnieńskim przebywała sześcioosobowa delegacja rolników z Powiatu Teltow-Fläming.

Niemieccy rolnicy byli zainteresowani poznaniem charakteru produkcji rolniczej na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego oraz problemów, z którymi borykają się polscy rolnicy. Goście z Niemiec wizytowali Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Lubiniu, Gospodarstwo Rolno - Hodowlane w Żydowie, fermę norek w Pawłowie, grupę producencką "Polanie" w Kłecku oraz gospodarstwo pana Władysława Pietrzaka w Zdziechowie, gospodarstwo pana Bolesława Dziela w Strzyżewie Paczkowym i zakład masarski pana Leszka Michalaka w Czerniejewie. Ku zaskoczeniu Niemców okazało się, iż polskie rolnictwo przedstawia się na bardzo wysokim poziomie. Ponad 93% rolników z terenu Powiatu Gnieźnieńskiego w pierwszym roku członkostwa Polski w Unii Europejskiej skorzystało z dopłat bezpośrednich. Gospodarstwa rolne mogą pochwalić się produkcją na coraz wyższym poziomie technologicznym. Największym problemem dla rolników z Polski jest kwestia opłacalności produkcji rolniczej. Poprawić taki stan rzeczy może fakt zrzeszania się rolników w większe organizacje, spółdzielnie rolnicze, czy grupy producenckie w celu lepszego wynegocjowania cen jednostkowych na sprzedawane przez siebie produkty.

Jak się okazuje podobne problemy przeżywali niemieccy rolnicy. Obecnie w Niemczech tylko 3% ludzi zajmuje się rolnictwem. Jak podkreślił Berndt Schütze - Dyrektor Wydziału Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Powiecie Teltow-Fläming, szef delegacji niemieckich rolników: "Aby inni usłyszeli to, co mamy do powiedzenia, musimy się zrzeszać. Widzimy konieczność posiadania jednej silnej organizacji branżowej w całej Wspólnocie Europejskiej, abyśmy mogli głośno mówić o problemach rolników. Jest to trudne zadanie, bo wielu z nas reprezentuje inne interesy, często trudne do pogodzenia, ale my się już nauczyliśmy, że razem można więcej osiągnąć".

Delegacja niemiecka podczas spotkania z władzami Powiatu Gnieźnieńskiego - Wicestarostą Telesforem Gościniakiem i Członkiem Zarządu Zbigniewem Sujakiem, w obecności przedstawicieli organizacji rolniczych w terenu powiatu złożyli oficjalne zaproszenie dla delegacji polskich rolników do złożenia rewizyty w Powiecie Teltow-Fläming.

Przypomnijmy, Powiat Gnieźnieński należy do regionów typowo rolniczych. W powiecie jest ponad 5 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych. Działają również Gospodarstwa Rolne należące do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Spółdzielnie Produkcyjne oraz Grupy Producenckie, o różnych formach działania. Produkcja rolna jest prowadzona na wysokim poziomie - świadczy o tym skala produkcji i jej jakość.

Rolnicy w produkcji korzystają z nowych technologii, bez niej nie osiągnęliby tak dobrych wyników. Dotyczy to optymalnego nawożenia mineralnego i właściwego stosowania środków ochrony roślin w uprawach polowych. W produkcji roślinnej uprawia się głównie: 1. zboża konsumpcyjne (pszenica - żyto), 2. rośliny przemysłowe (rzepak ozimy, burak cukrowy, ziemniaki), 3. rośliny pastewne (zboża paszowe, kukurydza).

Produkcja zwierzęca zdominowana jest przez trzodę chlewną a następnie bydło mleczne oraz rozwijające się drobiarstwo. Trzoda chlewna w regionie charakteryzuje się wysoką mięsnością - 54% średnio. Świadczy to o dobrej jakości surowca do przetwórstwa rolnego. Natomiast zboża konsumpcyjne cechują się wysokimi parametrami jakościowymi, co do zawartości glutenu i dobrych właściwości wypiekowych. Duża skala produkcji naszego rolnictwa (stanowi dobrą bazę surowcową) może przyczynić się do rozwoju przemysłu i przetwórstwa rolno - spożywczego.

Przetwórstwo rolne w powiecie jest słabo rozwiniętym ogniwem i czeka na inwestora. Cała produkcja służy zaopatrzeniu dla dużych aglomeracji miejskich. Atutem jest też dobre położenie komunikacyjne Powiatu Gnieźnieńskiego między Poznaniem, Toruniem i Bydgoszczą.


Agnieszka Rzempała-Chmielewska

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 24-11-2017 r.    Licznik Odwiedzin21138322

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno