Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Weekendowe wędrówki po powiecie - Czerniejewo


W wolne dni sobotnio - niedzielne można udać się w okolice Czerniejewa. Do Czerniejewa można dotrzeć w dwojaki sposób: pieszo szlakiem żółtym z Pierzysk /ze stacji PKP - 15 km/ lub Wierzyc /z przystanku PKS - 16 km/, bądź pojazdem - autobusem PKS-u lub rowerem pokonując 14 km trasę z Gniezna. Idąc pieszo z Pierzysk mijamy Baranowo, Pawłowo /tu warto wstąpić do drewnianego kościoła p.w. św. Marcina z 2 poł. XVII w./, dalej przechodzimy przez rezerwat Wiązy w Nowym Lesie i Bielawy. Niedaleko Goranina w zaciszu leśnym napotykamy obelisk upamiętniający tragicznie zmarłego na początku XX wieku hrabiego Witolda Skórzewskiego /czy zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy morderstwa pozostaje tajemnicą przeszłości/. Natomiast szlak z Wierzyc powiedzie nas przez malownicze okolice jezior: Ósemka, Uli i Baba w Jeziercach. Na terenie tym została poprowadzona ścieżka dydaktyczna, wzbogacona miejscami, w których można odpocząć po trudach wędrówki. Do Czerniejewa docieramy Lasami Czerniejewskimi przez rezerwat Modrzew w Noskowie. Główną atrakcją Czerniejewa jest barokowo-klasycystyczny zespół pałacowy z XVIII w. wraz z otaczającym go parkiem. Pałac wybudowany przez gen. Jana Lipskiego, użytkowany był następnie przez przedstawicieli rodu Skórzewskich. To tutaj w 1997 r. gościli prezydenci 7 państw Europy Środkowo-wschodniej, a w 2000 r. składali wizyty premierzy Polski i Niemiec. W pobliżu pałacu znajduje się stajnia, w której można wynająć powózki. Przejażdżka wokół Czerniejewa, pobliskich lasach może być miłym odpoczynkiem po trudach wędrówki. Ponadto do spacerów zachęca rozciągający się wokół pałacu park krajobrazowy z malowniczym stawem w głębi. W głębi parku na bardziej dociekliwych czeka również zabytkowy budynek bażantarnii.

Oprócz pałacu w Czerniejewie znajduje się pochodzący z XVI w. kościół p.w. Jana Chrzciciela w podziemiach, którego umieszczone są doczesne szczątki dawnych właścicieli miasteczka - Lipskich i Skórzewskich. Przy kościele znajduje się pomnik urodzonego w Czerniejewie ks. Onufrego Kopczyńskiego - twórcy gramatyki języka polskiego. Będąc w Czerniejewie warto też pospacerować po uliczkach miasteczka, odwiedzając otoczony XIX-wiecznymi kamieniczkami rynek.

Wycieczka w okolice Czerniejewa może być dobrym odpoczynkiem od codzienności. Walory krajoznawczo-przyrodnicze oraz pamiątki przeszłości, z którymi stykamy się w tym miejscu stanowią o wartości okolic, do których możemy udać się już w najbliższą sobotę lub niedzielę.

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 15-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21414198

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno