Świętowanie w strażnicy

W piątek, 10 października, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie odbyła się uroczystość nadania sztandaru tej jednostce. Okazją było zakończenie rozbudowy strażnicy. Jak przystało na strażaków, wszystko odbyło się …ze strażacką pompą!

Nie od dziś wiadomo, że strażacy, przy okazji świąt czy uroczystości, gdy tylko mogą, korzystają z pompy. Naturalnie nie chodziło tym razem o sprzęt gaśniczy, a oprawę, jaka miała miejsce w ubiegły piątek.

We wrześniu do użytku oddano nową część obiektu przy ul. Chrobrego, gdzie się znalazły nowe pomieszczenia socjalne i stanowisko dowodzenia. Świeżo oddany budynek, powstał nie bez kłopotów (piszemy o tym w „Dla umarłych i…żywych), więc tym bardziej cieszy fakt, że doszło do jego szczęśliwego ukończenia.

Do Gniezna zawitała rzesza gości, od wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Zbigniewa Sosnowskiego, zastępcę komendanta głównego PSP Wojciecha Mendelaka, przez parlamentarzystów, strażaków z zaprzyjaźnionego powiatu Teltow Fleaming w Niemczech i miasta partnerskiego Esztergom na Węgrzech, do arcybiskupa Henryka Muszyńskiego i włodarzy powiatu i miasta ze starostą gnieźnieńskim Krzysztofem Ostrowskim i prezydentem Jackiem Kowalskim.

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w naszej katedrze, po której przeszła przez miasto defilada z orkiestrą dętą PSP w Słupcy, zabytkowym wozem konnym, strażakami i zaproszonymi gośćmi z kraju i zagranicy. Wszyscy życzyli naszym strażakom powodzenia i pomyślności a starosta K. Ostrowski zapewnił ich, że zawsze mogą liczyć na pomoc władz powiatowych. Jednak, przy okazji wizyty wiceszefa MSWiA, starosta gnieźnieński powiedział: Przy okazji wizyty przedstawiciela rządu pozwolę sobie na małą dygresję. Miało tu powstać Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Społeczność lokalna zrobiła swoje, strażacy również, a wszystko skończyło się na Powiatowym Stanowisku Ratowania, wszystko przez zmiany legislacyjne. Mam nadzieję, że nowe, nad którymi pracuje rząd sprawią, iż będzie tu jednak CPR.

PK