Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Powakacyjna reaktywacja Klubu Filmu Europejskiego

Ponownie rusza Klub Filmu Europejskiego – wspólna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Kina „PIAST”. Pierwsza powakacyjna projekcja odbędzie się w czwartek w dniu 4 września o godz. 18.30 i 20.15 w gnieźnieńskim kinie. Mieszkańcy Gniezna i okolic będą mogli obejrzeć francuski film „Gusta i guściki” w reżyserii Agnes Jaoui.

Kolejnym filmem wyświetlanym z ramach Klubu będzie „Dzień świra” w reżyserii Marka Koterskiego. Będzie go można zobaczyć w dniu 11 września br.

Projekcje filmów w ramach KFE odbywają się w każdy czwartek zwykle o stałych godzinach 18.00 i 20.15. Często sensom towarzyszą znane osobistości ze świata filmu – aktorzy, reżyserzy, krytycy filmowi. Cena biletu wstępu na projekcję wynosi 4 zł.

W roku 2003 pasjonaci kina mieli możliwość obejrzeć takie filmy jak: „Edi”, „Pianista”, Porozmawiaj z nią”, Billy Eliot”, „Moulin Rouge”, „Elinng”, „Lautrec”, „Chopin – pragnienie miłości”, „Frida”, „Kocha nie kocha”, „Solaris”, „Zakochany Szekspir”, „Dług” oraz „Godziny”. Spotkania w ramach Klubu Filmu Europejskiego były również okazją do osobistego poznania i rozmowy z takimi osobami jak: odtwórcą głównej roli w filmie „Edi” – Henrykiem Gołębiewskim, krytykiem filmowym i dyrektorem Warszawskiego Festiwalu Filmowego – Stefanem Laudynem oraz z krytykiem - Tomaszem Wyszczelskim.

Francuska komedia „Gusta i guściki” opowiada historię kilkorga ludzi już niemłodych, a jednak pragnących zrobić w życiu jeszcze coś ważnego, niezadowolonych ze swojej egzystencji. To ludzie z zupełnie różnych środowisk, których losy zazębiają się dziełem zupełnego przypadku. Ukazane postacie, z pozoru odebrane stereotypowo, przechodzą niezwykłą ewolucję.

Film „Gusta i guściki” ma bardzo dużo znaczeń i porusza wiele sfer ludzkiego życia. Przede wszystkim jest to opowieść o poszukiwaniu szczęścia. Każdy z bohaterów ma poczucie tego, ze nie żyje pełnią życia – każdemu brakuje czegoś, by odczuwać satysfakcję z własnego istnienia. Film zdaje się jednak ostatecznie potwierdzać bardzo starą prawdę, iż przeciwieństwa przyciągają się, a miłość jest w stanie przełamać wszelkie bariery.

Prosta forma i głębia tematu, a także niezwykle dopracowany scenariusz i rewelacyjne aktorstwo to największe atuty tego filmu. „Gusta i guściki” to obraz dobry i inteligentny, a przy okazji optymistyczny.

Przypomnijmy, Klub Filmu Europejskiego jest jednym z projektów Strategii Rozwoju Powiatu Gnieźnieńskiego. Klub Filmu Europejskiego to przedsięwzięcie rozpoczęte w 2001 roku realizowane przez Starostwo Powiatowe we współpracy z kinem „Piast”. W roku 2001 wyświetlono 15 filmów. Często były to tematyczne cykle, np.: kino Larsa von Triera, kino Roberta Altmana, Zaduszki Filmowe i in. Na początku 2002 roku ze względów finansowych zaniechano projekcji, ale ze względu na liczne sygnały (poprzez media, a także osobiście) tych, którzy uczestniczyli w seansach, postanowiono wrócić do pomysłu. Klub zaczął więc ponownie działać od początku kwietnia 2002 r. Dzięki działaniom KFE mieszkańcy powiatu mieli okazję zobaczyć najlepsze filmy reżyserów z krajów Unii Europejskiej, poznać kulturę oraz poetykę twórców, których filmy w repertuarze kina „Piast” były raczej nieobecne.

Klub filmu to integracja europejska „inaczej”, a więc poprzez sztukę, przybliżenie problemów krajów 15 i ich mieszkańców. Projekcje cieszą się dużą popularnością – każdy wieczór filmowy to pełna sala widzów.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska

2003-09-04

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 17-11-2017 r.    Licznik Odwiedzin21057548

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno