Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Powstańców Wielkopolskich

We wtorek 28 października w Czerniejewie odbyły się uroczystości wpisujące się w cykl tegorocznych obchodów na terenie województwa wielkopolskiego 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W uroczystościach wzięli udział m. in. Wojciech Jankowiak – wicemarszałek województwa Wielkopolskiego, Danuta Winiarska – przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego i Krzysztof Ostrowski – starosta gnieźnieński,

Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym w Czerniejewie, gdzie odsłonięto odnowiony Pomnik Powstańców Wielkopolskich, natomiast w Urzędzie Miejskim gminy Czerniejewo uczniowie z tutejszego gimnazjum zaprezentowali program artystyczny ukazujący drogę, którą nasi przodkowie musieli pokonać aby Rzeczpospolita Polska odzyskała niepodległość.

Swoimi refleksjami na temat powstania podzielił się także włodarz powiatu gnieźnieńskiego.
- Myślę, że ten dzień jest bardzo ważny dla społeczności lokalnej. Zastanawiałem się, czym dla mnie jest powstanie wielkopolskie. Podzielę się z Państwem swoimi przemyśleniami. Pierwsze, to takie, że jednostka może tworzyć historię. Jednostka, jako grupa społeczna. Proszę zobaczyć, że jest 1918 rok, armie okupacyjne są pokonane, ale nadal na terenie Wielkopolski są liczne, uzbrojone i wcale nie myślą oddawać Polski Polakom. Ci jednak chwycili za broń i spowodowali, że Wielkopolska w dużej mierze, była w granicach Polski jako II Rzeczpospolita. To stwarza dla mnie pozytywny przykład, że taka jednostka może kierować historią świata i Polski - mówił Krzysztof Ostrowski.
- Pięć pokoleń bez narodu, bez instytucji państwa, bez ziemi, bez języka, bez prawa do decydowania o własnym losie. Wielkopolska tak naprawdę przetrwała tylko w sercach i umysłach, poprzez kultywowanie swojej historii. Jest to czas największego rozwoju kultury w dziejach 1000-letniego państwa polskiego. Poezja, sztuka, teatr, muzyka. Tam właśnie przetrwał naród polski, a w 1918 roku młodzież była gotowa do zrywu niepodległościowego – podkreślił starosta.
- Żyjemy na szczęście w czasach, kiedy myślę, że nie musimy się obawiać agresji zewnętrznej, tej klasycznej agresji militarnej. Muszę jednak powiedzieć, że ostatnie wydarzenia w Gruzji tą wiarą zachwiały. Niemniej jednak grozi nam coś innego, jako narodowi polskiemu. Grozi nam dobrowolna utrata tożsamości narodowej, poprzez niekultywowanie naszej historii. Jeżeli rzeczywiście nie będziemy pamiętać o historii, to na pytanie: „Kim jesteś?”, odpowiemy – Polakiem. Ale Polakiem to znaczy kim? Naród bez historii, to naród bez przyszłości. Jeżeli chcemy zbudować dla swoich dzieci, wnuków dobrą przyszłość, pragniemy zapewnić im należyte miejsce w świecie, to musimy pamiętać o historii.
- Składam serdeczne słowa podziękowania dla pani Burmistrz Danuty Grychowskiej, dla całej Rady, wszystkich sponsorów, pana Rajmunda Gąsiorka, ale także dla młodzieży i wychowawców za ten cały trud, którym włożyli swoją cegiełkę, na to czym Polska żyje i czym powinna żyć
- zakończył starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski.

Obecna na uroczystościach przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Danuta Winiarska wskazała, iż ,,ktoś kiedyś powiedział, że państwo będzie tak długo trwało, jak długo będzie kultywowana pamięć o tych, którzy polegli w walce o naszą wolność i niepodległość.

Danuta Winiarska zapewniła, że Rada Powiatu Gnieźnieńskiego również pamięta o 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego i w związku z tym ważnym wydarzeniem, dnia 28 grudnia organizuje wspólnie z Radą Miasta Gniezna uroczystą sesję w teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Marcin Puk


2008-10-29
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Wtorek 12-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21374354

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno