Pamięć i tożsamość

Gnieźnieńska młodzież szkół ponadgimnazjalnych miała okazję zapoznać się z historią Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj w auli I LO im. Bolesława Chrobrego prelekcję na ten temat wygłosił Tadeusz Panowicz, lokalny historyk, miłośnik Gniezna i Wielkopolski. Organizatorem, kolejnego już spotkania z tego cyklu -wcześniejsze odbyły się w Trzemesznie i Witkowie - było Starostwo Powiatowe.

Powstanie Wielkopolskie było jedynym zwycięskim - podkreślił podczas powitania wicestarosta Dariusz Pilak. – Zachowując pamięć o tamtych wydarzeniach, zachowujemy tożsamość. Wielkopolska dopiero po 90 latach doczekała się ogólnopolskich obchodów powstania. To dla nas, Wielkopolan, bardzo ważne.

Tadeusz Panowicz akcentował udział gnieźnian w wydarzeniach z przełomu 1918 i 1919 roku. Mówił o zapomnianych już bohaterach tamtych dni, Zygmuncie Kittelu, Mariuszu Wachterze, Wiktorze Pniewskim, Pawle i Alfonsie Cymsach, Stefanie Piotrowskim i Sewerynie Gładyszu. A także o miejscowych kapłanach, Julianie Dembińskim, Michale Kozalu i Wacławie Gieburowskim.

Niestety, wiele tych nazwisk jest już zapomniane- stwierdził z żalem. A zapewne mogliby być patronami gnieźnieńskich ulic. W Gnieźnie mamy jedynie ul. Powstańców Wielkopolskich oraz ks. M. Zabłockiego.P. Kielin