Centralne uroczystości w Poznaniu

Centralne obchody 90 rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyły się w stolicy regionu. Na poznańskich uroczystościach nasz powiat reprezentowali przewodnicząca Rady Powiatu, Danuta Winiarska oraz wicestarosta Dariusz Pilak.

Główna uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Na prezydenta Lecha Kaczyńskiego czekał pod pomnikiem m.in. premier Donald Tusk. Orkiestra wojskowa zagrała hymn, a flaga narodowa zawisła na maszcie. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego, bo również na tych ziemiach toczono zacięte powstańcze walki.

Pod pomnik przyszło około tysiąca poznaniaków. Wszystkich zgromadzonych powitał marszałek województwa Marek Woźniak, z którego inicjatywy zorganizowano tak okazałe obchody.

- Prezydent Lech Kaczyński wspomniał o Gnieźnie- opowiada wicestarosta D. Pilak. – Że jako macierz wróciło wraz z Wielkopolską do ojczyzny.

Po apelu poległych i złożeniu wieńców, pochód przeszedł do poznańskiej Fary, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji powstańców. - Dziś nasza obecność w Unii Europejskiej stawia nowe zadania. Polska jest powierniczką idei moralnych, starych wartości, które potrafiły przetrwać wszelkie katastrofy polityczne i militarne – stwierdził w homilii abp Stanisław Gądecki.

D. Pilak podkreśla, że nawet msza w poznańskiej farze miała akcenty gnieźnieńskie, bowiem głównym celebransem był arcybiskup Henryk Muszyński.

- To miłe podkreślenie naszego udziału – uważa wicestarosta.- Uroczystości w Poznaniu były dla nas przygotowaniem do niedzielnych obchodów Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie- dodaje.

Obchody zakończyło multimedialne przedstawienie w reżyserii Filipa Bajona, będące rekonstrukcją wydarzeń sprzed lat. Scenografię zaprojektował Andrzej Kowalczyk, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Narratorem w widowisku był Piotr Gąsowski, Andrzej Seweryn wcielił się w rolę Ignacego Jana Paderewskiego, a Daniel Olbrychski przypomniał uczestnikom przedstawienia teksty Witolda Gombrowicza i Cypriana Kamila Norwida.

Piotr KIELIN