Hołd i przywrócenie pamięci zamordowanych policjantów

Wiosną 2010 roku przypadnie 70-ta rocznica zamordowania w kazamatach NKWD w Twerze ( dawniej Kalinin ) polskich policjantów – jeńców obozu w Ostaszkowie uwięzionych przez Rosjan 17 września 1939 roku . Ofiary w tym ponad 400 funkcjonariuszy Policji Państwowej z byłego województwa poznańskiego zostali zabici strzałami w tył głowy , a następnie pogrzebani w dołach śmierci w Miednoje .

Wielkopolscy policjanci z inicjatywy Zarządu Fundacji „ Asekuracja” w Poznaniu i przy udziale stowarzyszenia „ Rodzina Policyjna 1939r.” pragną oddać hołd ofiarom zbrodni i przywrócenia pamięci o ich tragicznych losach . W tym celu planowane jest wzniesienie obiektu pamięci , na którym zostaną umieszczone imiona i nazwiska pomordowanych Policjantów ( także ich stopnie służbowe i jednostki , w których pełnili służbę w dniu 1 września 1939r) oraz wydanie okolicznościowej publikacji „Martyrologia Policjantów Województwa poznańskiego II RP „.

Włączając się w tę szlachetną inicjatywę ,starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski zwraca się z prośbą i apelem do mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego oraz urzędów i instytucji , a także proboszczów parafii o pomoc i zgłaszanie informacji o policjantach zaginionych po 1 września 1939roku, których losy są nieznane .

Wszelkie informacje prosimy kierować do dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gnieźnie Marka Kosmali, ul. Kościuszki 7 tel. 061 424 66 20 , email: obywatelski@powiat-gniezno.pl