Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Walki powstańcze o Inowrocław, czyli 90. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

7 stycznia w Inowrocławiu ponad 200 aktorów i statystów odegrało szczegółowo przygotowaną inscenizację walk powstańczych, jakie 90 lat temu toczyły się w mieście nad Notecią. Było niezwykle barwnie, głośno, widowiskowo, ale przede wszystkim bardzo realistycznie.

W głównych uroczystościach, w ramach obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w województwie kujawsko-pomorskim, których gospodarzem był Inowrocław, uczestniczyło kilka tysięcy ludzi. Wśród gości byli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski, marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego gen. Zygmunt Duleba, Agnieszka Cyms-Chmielewska i Rafał Cyms, wnuczka i wnuk kpt. Pawła Cymsa, bohaterskiego dowódcy oddziałów powstańczych, które 90 lat temu wyzwoliły Inowrocław oraz goście z województwa wielkopolskiego na czele ze starostą gnieźnieńskim Krzysztofem Ostrowskim.

Rekonstrukcje walk powstańczych toczyły się zgodnie ze scenariuszem przygotowanym przez historyka Edmunda Mikołajczaka. Za sprawą kilku grup rekonstrukcji historycznych, uczestnicy uroczystości przenieśli się w czasy powstania, stając się świadkami „gorących” wydarzeń sprzed 90. lat. Na trasie od rynku do koszar toczyły się walki pomiędzy powstańcami a wojskami niemieckimi, szczególnie zacięte i ofiarne były te o gmach poczty i w okolicach ówczesnego ratusza. Przeprowadzono bójkę gazeciarzy polskich i niemieckich, walkę o wóz bojowy, walkę Turnvereinem. Powstańcy obalili zrekonstruowany pomnik cesarza Wilhelma I, przeprowadzono także symulację walk pojazdów pancernych. Na bieżąco przez głośniki przypominano i relacjonowano wydarzenia historyczne na trasie przemarszu, „rannym” powstańcom udzielano pomocy, rozrzucano okolicznościowe karty pocztowe, przedstawiające historyczne fotografie miejsc i ludzi związanych z powstaniem.

Ważnym akcentem było wkroczenie do Inowrocławia kompanii gnieźnieńskiej i witkowskiej, tak jak przed 90. laty w czasie tzw. „Marszu Cymsa na Kujawy”. W inscenizacji uczestniczyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Kompania Witkowska im. kpt. Stanisława Połczyńskiego” pod przewodnictwem Grzegorza Musidlaka oraz Orkiestra Dęta Powiatu i Miasta Gniezna. Kompanii gnieźnieńskiej przewodził Paweł Cyms, w którego rolę się wcielił Robert Gaweł. Obie kompanie i orkiestra, przy owacji wiwatujących na ich cześć mieszkańców Inowrocławia, dumnie wkroczyły na inowrocławski rynek pod honorową komandorią starosty gnieźnieńskiego Krzysztofa Ostrowskiego.

W inscenizacji aktywnie uczestniczyła również młodzież z mielżyńskiego gimnazjum oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Witkowie i Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie. Jak podkreślają opiekunowie młodzieży – taka organizacja obchodów 90. Rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, była dla najmłodszych świetną lekcją historii.

Marcin Puk


2009-01-10
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 14-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21396584

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno