Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

W hołdzie Bolesławowi Kasprowiczowi

Wczoraj, w Gnieźnie przy ul. B. Chrobrego 3, została uroczyście odsłonięta tablica poświęcona pamięci Bolesława Kasprowicza – honorowego obywatela Gniezna, wielkiego patrioty i przedsiębiorcy. Gośćmi uroczystości były m.in. wnuczki Bolesława Kasprowicza: Halina Dymińska i Jolanta Kucharska.


Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy, której przewodniczył bp Wojciech Polak. Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli przez rynek na ulicę Chrobrego. To właśnie sprzed domu Bolesława Kasprowicza, 28 grudnia 1918 roku gnieźnieńscy powstańcy ruszyli do walki z niemieckim okupantem.

Uroczystość poprowadził prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Robert Gaweł.

Odsłaniając tablicę starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski powiedział: - Jesteśmy tutaj aby uhonorować pamięć wielkiego gnieźnianina, aby dać wyraz pamięci o naszej lokalnej historii. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że mamy wielkich krajan, ludzi godnych naśladowania, godnych uwagi, ludzi, którzy mogą być dla nas wzorem. I właśnie rolą samorządu jest przypominanie i kultywowanie pamięci o takich wielkich gnieźnianach, Polakach. Bolesław Kasprowicz był dla nas wzorem i przykładem. Wzorem rzetelnej pracy, pracy organicznej, ale też przykładem jak przedsiębiorca z małego miasta może zostać przedsiębiorcą światowym. I przykładem jak można umiłować ojczyznę, zarówno tą małą, jak i wielką. Był także przykładem przedsiębiorcy, który doceniał społeczną wartość pracy. Nie widział tylko pracy jako kryterium zysku ekonomicznego, ale widział także człowieka. Myślę, że jest to przykład i postawa bardzo godna do naśladowania w dzisiejszych czasach.
Niech ta tablica, którą dzisiaj będziemy odsłaniać będzie uhonorowaniem, podziękowaniem nie tylko dla pana Bolesława Kasprowicza, ale także dla wszystkich gnieźnian, którzy w tamtych dniach, z tego miejsca poszli walczyć o naszą wolność i szczęście. Właściwie walczyli nie o siebie, walczyli o dzieci, o wnuki i o nas. Niech ta tablica będzie symbolem, szczególnie dla tak licznie zgromadzonej młodzieży, tego, ze warto pamiętać o historii i wyciągać z niej wnioski – zakończył starosta.

Tablicę odsłonili wspólnie: wnuczka Bolesława Kasprowicza - Halina Dymińska i starosta Krzysztof Ostrowski, a poświęcił ks. bp Wojciech Polak.

W uroczystości wzięli udział m. in. posłowie na Sejm RP Paweł Arndt i Tadeusz Tomaszewski, Lech Dymarski - przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Danuta Winiarska - przewodnicząca Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, Krzysztof Ostrowski - starosta gnieźnieński, wiceprezydent miasta Gniezna, wójtowie i burmistrzowie okolicznych gmin, radni powiatowi i miejscy, przedstawiciele organizacji żołnierskich i kombatanckich, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, nauczyciele i młodzież, przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców.

Na zakończenie goście mogli obejrzeć w Hotelu Pietrak wystawę dotycząca Bolesława Kasprowicza.

Uroczystość została zorganizowana wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Tablicę ufundowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Był to kolejny element obchodów 90. rocznicy powstania wielkopolskiego.

Marcin Puk

2009-01-16
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 18-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21453155

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno