Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Porozmawiajmy o rolnictwie

Powiat Gnieźnieński po raz kolejny był obecny na Międzynarodowych Targach Rolniczych POLAGRA – FARM w dniach 9 – 12 października br. w Poznaniu.Na wspólnym stoisku Powiatu prezentowali się:

 1. Rolnicza Spółdzielnia Mleczarska ROLMLECZ w Radomiu – Zakład Mleczarski w Gnieźnie
  • Producent art. nabiałowych
  • Oferowane produkty: wyroby UHT, mleko spożywcze, twarogi, śmietany spożywcze, serki homogenizowane, masła, napoje mleczne, sery twarde (żółte), cukierki krówki oraz specjalność firmy – sery pleśniowe
 2. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
  • Na POLAGRZE wystawia zabytki związane z uprawą roli we wczesnym średniowieczu odkryte podczas badań archeologicznych prowadzonych zarówno na Ostrowie Lednickim jak i w wodach jeziora. Są to: radlice radeł, osełki, sierpy, naczynia chemiczne, misy, czerpaki, kamienie do mielenia ziarna
 3. Grupa Producencka POLANIE z Kłecka
  • Oferowane produkty: cebula, marchew, ziemniaki, pasternak, ogórki gruntowe
  • Głównym celem grupy jest upowszechnianie nowych rozwiązań technicznych, technologicznych i ekonomiczno – organizacyjnych w zakresie rolnictwa oraz wprowadzenie nowych norm i standardów produktów, marketingu i organizacji sprzedaży
 4. Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy „Zet Be” z Czerniejewa.
  • "Zet Be" to uznany na rynku producent ręcznie robionych krówek o niepowtarzalnym smaku: śmietankowym, kakaowym i słodowym.
  • Specjalnością firmy jest produkcja krówek w owijkach reklamowych. Z tej formy promocji skorzystało już ponad 100 zleceniodawców firmy „Zet Be”
 5. Przetwórnia mięsa p. Alojzego Nitki z Rybna Wielkiego (Gm. Kiszkowo)
  • Zakład powstał 28 lat temu
  • Produkty oferowane przez Przetwórnię łączą zdobyte wieloletnie doświadczenie z nowoczesną technologią przetwarzania. Opierają się na tradycyjnych recepturach, zbliżonych do wiejskiego wyrobu
 6. Kwiaciarnia – Firma Pełczyński
  • Firma Pełczyński zajmuję się uprawą kwiatów ciętych i doniczkowych, krzewów ozdobnych oraz roślin rabatowych
  • Oprócz sprzedaży swoich produktów w Gnieźnie produkty firmy Pełczyński można spotkać na Giełdzie Rolno-Ogrodniczej na Franowie w Poznaniu

Tegoroczną POLAGRĘ-FARM tradycyjnie patronatem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. POLAGRA-FARM dzieliła się na cztery grupy tematyczne: Pole, Hodowla, Ogród oraz Rozwój Wsi. Do tego układu dostosowana była ekspozycja wystawców oraz program wydarzeń.

Powiat Gnieźnieński wystawiał się w tzw. Pawilonie Regionów. Celem tej ekspozycji była promocja oferty gmin, powiatów i województw, ich walorów krajobrazowych, turystycznych, małej przedsiębiorczości oraz inicjatyw lokalnej społeczności Atmosferę ekspozycji podkreślała prezentacja produktów lokalnych i występy zespołów ludowych. Ekspozycja miała służyć promocji obszarów wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem produktów lokalnych, walorów krajobrazowych i turystycznych. Pawilon Regionów przygotowały Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. „ Wbrew stereotypom i obiegowym opiniom polskie rolnictwo ma w zanadrzu kilka atutów stanowiących o jego przewadze nad europejskimi rynkami rolnymi. Mniejsze uprzemysłowienie produkcji oraz stosunkowo czyste środowisko pozwalają na produkcję zdrowszej żywności. Polski krajobraz wiejski jest jednym z najbardziej naturalnych w Europie. Ponadto odznacza on się dużą różnorodnością biologiczną, co służy prowadzeniu produkcji rolnej metodami ekologicznymi. Nie ma zatem potrzeby obawiać się wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wykorzystanie naturalnych zalet środowiska, a także ulepszenie technologii i organizacji produkcji pozwolą bowiem polskim producentom rolnym znaleźć się dobrze w nowej sytuacji. Aby tak się stało, podstawą działań musi być nawiązywanie nowych kontaktów handlowych oraz wprowadzanie nowoczesnych technologii. Pomocą w tym będzie służyć POLAGRA-FARM, która odbędzie się w Poznaniu w dniach od 9 do 12 października 2003” – czytamy na stronie www.polagra-farm.pl.

Osoby zainteresowane mogły zwiedzać ekspozycje wystawiennicze w każdym dniu targów w godz. 9.00 – 17.00. Cena biletu wstępu dla zwiedzających wynosiła 5 zł.

Przypomnijmy, w roku ubiegłym Powiat Gnieźnieński otrzymał nagrodę Złoty Hit POLAGRY 2002. Nagroda została przyznana za profesjonalną obsługę stoiska na Targach Polagra – Farm w Poznaniu, różnorodność oferowanych produktów oraz za godne kreowanie marki Powiatu Gnieźnieńskiego.

Przyznana nagroda uprawnia Powiat oraz wszystkie firmy współuczestniczące w ekspozycji (tj. ROLMLECZ, PSS SPOŁEM, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Grupa Producencka POLANIE, Restauracja KRESOWIANKA) do posługiwania się logo POLAGRY na wszelkich materiałach promocyjnych przez okres 5 lat. Jest to nagroda prestiżowa, uznana w środowisku rolniczym.

Powiat Gnieźnieński kreuje swoją markę jako „dobre miejsce, królewska tradycja”. Hasło to nawiązuje do historii regionu oraz do czasów teraźniejszych, do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło i rozwija się nadal.

Powiat Gnieźnieński należy do regionów typowo rolniczych. W powiecie jest ponad 5 tys. indywidualnych gospodarstw rolnych. Działają również Gospodarstwa Rolne należące do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Spółdzielnie Produkcyjne oraz Grupy Producenckie, o różnych formach działania. Do najaktywniejszych grup należy Grupa Producencka „ Polanie ” z siedzibą w Kłecku zajmująca się produkcją warzyw korzeniowych, cebuli i ogórka. Produkcja rolna jest prowadzona na wysokim poziomie świadczy o tym skala produkcji i jej jakość.

Rolnicy w produkcji korzystają z nowych technologii, bez niej nie osiągnęliby tak dobrych wyników. Dotyczy to optymalnego nawożenia mineralnego i właściwego stosowania środków ochrony roślin w uprawach polowych. W produkcji roślinnej uprawia się głównie: 1. zboża konsumpcyjne (pszenica – żyto), 2. rośliny przemysłowe (rzepak oz. b. cukrowy, ziemniaki), 3. rośliny pastewne (zboża paszowe , kukurydza).

Produkcja zwierzęca zdominowana jest przez trzodę chlewną a następnie bydło mleczne oraz rozwijające się drobiarstwo. Trzoda chlewna w regionie charakteryzuje się wysoką mięsnością - 54% średnio. Świadczy to o dobrej jakości surowca do przetwórstwa rolnego. Natomiast zboża konsumpcyjne cechują się wysokimi parametrami jakościowymi co do zawartości glutenu i dobrych właściwości wypiekowych. Duża skala produkcji naszego rolnictwa (stanowi dobrą bazę surowcową) może przyczynić się do rozwoju przemysłu i przetwórstwa rolno – spożywczego.

Przetwórstwo rolne w powiecie jest słabo rozwiniętym ogniwem i czeka na inwestora. Cała produkcja służy zaopatrzeniu dla dużych aglomeracji miejskich. Atutem jest też dobre położenie komunikacyjne Powiatu Gnieźnieńskiego między Poznaniem, Toruniem i Bydgoszczą.

Agnieszka Rzempała-Chmielewska
2003-10-13
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 23-11-2017 r.    Licznik Odwiedzin21128629

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno