Rekonstrukcja historyczna, czyli edukacja bez książki

Różne bywają uczniowskie fascynacje! Tym bardziej więc cieszy, gdy szkoła stwarza warunki do ich rozwoju i pomaga spełnić się młodemu człowiekowi, który ma pasję życiową. Obiektem zainteresowań Sebastiana Schulza, ucznia klasy I LB1 z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie, jest historia średniowiecza, zwłaszcza okresu tworzenia polskiej państwowości.

Wojowie, ich wygląd, sposób życia, wreszcie technika walki rycerzy średniowiecznych - oto tematy, które intrygują Sebastiana i jego kolegów zauroczonych tym dość niezwykłym w epoce telefonii komórkowej i internetu hobby. Wiedzę młodzi pasjonaci czerpią głównie z książek i filmów. W piątek, 17 kwietnia, mogli wreszcie naocznie przekonać się, jak wyglądała walka wręcz rycerzy z czasów Mieszka I. Na boisku szkolnym odbył się pokaz „Grupy historycznej Wielewit". Walka o pas i ostrogi rycerskie – najwspanialsze z wyróżnień dla średniowiecznego woja, mimo że markowana, wzbudziła zachwyt wśród obserwatorów i ciche westchnienia dziewcząt – być damą rycerza pewnie chciałyby być niejedna z nich. Piękna pogoda sprzyjała pokazom, stanowiąc dodatkową atrakcję tego piątkowego przedpołudnia wyjątkowo nie spędzonego w klasie przy tradycyjnej książce.

Dzisiaj uczniów liceum ogólnokształcącego o specjalności sportowo – obronnej fascynują militaria epoki dość odległej, za kilka lat sami staną twarzą w twarz z niebezpieczeństwem – pobyt w szkole to profesjonalne przygotowanie do wyboru kariery żołnierza zawodowego. Przypomnijmy, że od nowego roku szkolnego dzięki inicjatywie dyrekcji szkoły, wsparciu starostwa powiatowego i porozumieniu z 3. Skrzydłem Lotnictwa Transportowego w Powidzu szkoła kształcić będzie również w zawodzie technik lotniczy.

Barbara Plucner