Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

3 Maja – radosne świętowanie

Oficjalne uroczystości przed południem, a wieczorem wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni – tak wyglądały w Gnieźnie obchody Konstytucji 3 Maja.


Jak co roku, uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w katedrze mszą św., którą sprawował bp Bogdan Wojtuś. Dalsza część przebiegała pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatu i miasta oraz organizacji i instytucji z powiatu gnieźnieńskiego.

Starosta gnieźnieński Krzysztofa Ostrowskiego w swym przemówieniu zwrócił uwagę na wkład Polaków w rozwój cywilizacyjny Europy i świata. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było jednym z wielu przykładów.

- Mało kto pamięta, że w XVI i XVII wieku Rzeczpospolita Polska była najswobodniejszym państwem w Europie, w którym przeważała wolność konstytucyjna, obywatelska i umysłowa – wymieniał starosta. - Wyjątkowe znaczenie miało powstanie trwającej przez stulecia unii polsko-litewskiej, jako dobrowolnej unii obojga narodów, które sfederowały się na absolutnie równych prawach. W tamtych wiekach znano zaś na ogół federowanie ,,tylko na drodze masowych egzekucji i zniszczenia’’. Tak np. ,,federowała’’ się Anglia z Irlandią i Szkocja z Walią. Do najchlubniejszej karty polskiej historii należą stulecia polskiej tolerancji religijnej, uważanej za wyjątkową w całej ówczesnej Europie.
Przez kilka stuleci Polska była jedynym schronieniem dla Żydów prześladowanych wszędzie indziej w Europie. W książce ,,Boże igrzysko’’ prof. Norman Davies pisał m.in. ,, Na przestrzeni wieków poprzedzających okres rozbiorów Rzeczpospolita przyciągała stopniowo największą w Europie społeczność żydowską. Rozrastała się ona o wiele szybciej niż jakakolwiek inna grupa społeczna. W XIX wieku ziemie podzielonej rozbiorami Polski były największą na świecie przystanią dla zasobów siły roboczej i intelektualnego dynamizmu Żydów, w czasie, gdy wielki exodus do Ameryki sięgnął szczytu na ziemiach polskich żyło już 4/ 5 wszystkich Żydów świata.
Krzysztof Ostrowski przypomniał również wielowiekową rolę Polski jako przedmurza chrześcijaństwa i walki Polaków z komunizmem i hitleryzmem.

Uroczystości zakończyły się składaniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

Wieczorem natomiast Starostwo Powiatowe zaprosiło wszystkich mieszkańców powiatu na gnieźnieński Rynek do wspólnego patriotycznego śpiewania. Koncert poprowadził lider zespołu Zayazd Lech Makowiecki. Frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów, bo jeszcze przed rozpoczęciem koncertu rozdane zostały wszystkie śpiewniki. Śpiewano i ze sceny i z miejsc przeznaczonych dla publiczności (trudno w tym przypadku było mówić o podziale na wykonawców i publiczność). Sądząc po uśmiechniętych i rozśpiewanych twarzach osób zgromadzonych na Rynku, 3 Maja stał się rzeczywistym, radosnym świętem gnieźnian.

Ewa Michalak
2009-05-04
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21353772

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno