Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Kości mamuta, zwierzę na papierze, doktor Dolittle – Noc Muzeów

16 maja 2009, w godz. 17.00 – 01.00 Gniezno po raz kolejny przyłącza się do europejskiej Nocy Muzeów. Tym razem motywem przewodnim nocnego spotkania w Muzeum Początków Państwa Polskiego , podsuniętym przez temat prezentowanej w tym czasie wystawy, będzie zwierzę w sztuce. Stanie się ono pretekstem dla wielu różnorodnych działań edukacyjnych dotyczących rozmaitych aspektów kultury artystycznej i nauki, przeznaczonych dla szerokiego spektrum odbiorców. Nie ograniczy jednak bogatego repertuaru imprez, który najogólniej związany będzie z kulturą średniowieczną, profilem Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Poza zwiedzaniem wystaw stałych w towarzystwie kuratorów, w których będzie można uczestniczyć o nietypowej porze (do godz.1 w nocy), Muzeum przygotowało program edukacyjny dopełniający nową wystawę czasową pt. "Zoografika". Jest to projekt popularyzujący wiedzę o projektowaniu graficznym. W jego skład wejdą przede wszystkim działania interaktywne mające na celu przybliżenie warsztatu pracy dizajnera, koordynowane przez studentów poznańskiej ASP, którzy w nieszablonowy, zaskakujący sposób zaangażują wszystkich zwiedzających. Na najmłodszych czekają również warsztaty wyobraźni artystycznej, w ramach których powstaną fantastyczne zwierzęta z gipsu i drutu, z farb drukarskich na szkle, na własnym plakacie. Do wysłuchania komentarza odautorskiego zaprosi Anna Grabowska-Konwent, kurator wystawy "Zoografika”.

Prawdziwą gratką dla amatorów paleontologii będzie "Prawdziwa epoka lodowcowa". To zorganizowana przy współudziale wielu instytucji wystawa niezwykle dobrze zachowanych części szkieletów zwierząt plejstocenu. Związane z nią będą zajęcia dla dzieci prowadzone przez Stowarzyszenie "Przeszłość dla Przyszłości".

Na tegoroczną Noc pracownicy przygotowali specjalne prezentacje pokazujące kulisy i efekty pracy różnych działów muzeum. Anna Cybulska, główny konserwator Muzeum, odkryje przed widzami tajniki procesu restauracji XIX-wiecznego obrazu olejnego oraz metody konserwacji ceramiki średniowiecznej. Dział Sztuki przygotował pokaz nie prezentowanych dotąd obiektów inspirowanych tematyką myśliwską. Wyjątkowa będzie wystawa ukazująca miejsce zwierzęcia w symbolicznym świecie ludzi średniowiecza, pozwoli ona na przykład wyrobić sobie zdanie na temat roli bestiariuszy w nauce wieków średnich. Arkana dawnego papiernictwa z jego czasochłonnym procesem produkcji odsłoni Waldemar Szczucki. Dla miłośników dawnego Gniezna wzruszającym przeżyciem może stać się zapoznanie się z unikalnym zbiorem najstarszych przewodników po pierwszej stolicy.

Świat zwierząt królować będzie w barwnych przedstawieniach dla dzieci przygotowanych przez Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie i wrocławski "Teatr na walizkach". Ten pierwszy przygotował spektakl na podstawie powieści Hugha Loftinga o doktorze Dolittle, drugi zagarnie przestrzeń muzeum inspirowanymi cyrkiem parateatralnymi akcjami. Wszystkich rozbawi zwierzęcy potencjał satyryczny w autorskim pokazie Tomasza Brody, znanego showmana telewizyjnego. Głównym punktem imprez towarzyszących będzie koncert zespołu muzyki dawnej Scandicus, który wprowadzi atmosferę średniowiecznych zabaw, prezentując wybór pieśni ze zbioru Carmina Burana i XIV-wieczne tańce w programie pt.: "W tawernie".

Zgłodniałych przyciągną zapachy skwierczącego rożna, zmęczonych nadmiarem wrażeń rozbudzi mała czarna w muzealnej kawiarence.

Informacje dla zwiedzających:

Spod gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu (Aleje Karola Marcinkowskiego 9) o godzinie 19.00 wyruszy autokar, który umożliwi dojazd do Muzeum Początków Państwa Polskiego, powrót z Gniezna zaplanowany jest na godz. 24.00.

2009-05-13

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21355992

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno