Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Rejon Humański przyszłym partnerem powiatu gnieźnieńskiego

Szukając nowych możliwości rozwoju, powiat gnieźnieński prowadzi aktywną współpracę z gminami i powiatami zagranicznymi położonymi w różnych częściach Europy. Kolejna inicjatywa to nawiązanie kontaktów z rejonem humańskim na Ukrainie. Na zaproszenie starosty rejonu humańskiego Olega Trygubenko w dniach 17-22 maja na Ukrainie przebywała delegacja powiatu gnieźnieńskiego, którego władze reprezentował wicestarosta Dariusz Pilak.

Rejon Humański (odpowiednik polskiego powiatu) jest jednostką administracyjną obwodu czerkaskiego. Został utworzony w 1923, ma powierzchnię 1395 km² i liczy 50 tysięcy mieszkańców. Siedzibą władz rejonu jest Humań. Na terenie rejonu znajduje się 1 osiedlowa rada i 49 silskich rad, obejmujących 50 wsi i 2 osady. Współpraca z nowym partnerem polegać będzie na zacieśnianiu wzajemnych kontaktów, tak instytucjonalnych jak i prywatnych. Ważnymi jej elementami staną się wizyty studyjne i robocze, projekty szkoleniowe i doradcze, a także wymiana młodzieży. Powiat gnieźnieński przewiduje w ramach współpracy z nowym partnerem zagranicznym realizację konkretnych projektów dotyczących przedsiębiorców i rolników, szkół, a także innych grup aktywności lokalnej, które funkcjonują na terenie współpracujących gmin i powiatów.

Podróż na Ukrainę stała się dodatkowo okazją do odwiedzin miejsc bliskich sercu każdego Polaka. We Lwowie delegacja oddała hołd wielkim rodakom spoczywającym na Cmentarzu Łyczakowskim oraz Orląt Lwowskich, a w drodze powrotnej miejscem, które wzbudziło wiele emocji wśród znawców Sienkiewiczowskiej „Trylogii”, był Zbaraż.

Oficjalną wizytę rozpoczęło spotkanie z przedstawicielami władz rejonu humańskiego starostą Olegiem Trygubenko oraz kierownikiem Rady Rejonu Stepanem Mukołowsem. Przedstawiciele powiatu gnieźnieńskiego podczas pobytu w rejonie humańskim mieli możliwość poznania sposobu funkcjonowania gospodarstwa rolnego „Humański Kombinat Szklarniany”. Ogromne wrażenie zrobiły na zwiedzających 33 wielkie szklarnie, produkujące pomidory i ogórki, także na eksport do Polski. Z kolei gospodarstwo „Berestiwec” zdumiewało rozmachem produkcyjnym, gnieźnieńska delegacja przekonała się, że nieprzypadkowo ma opinię najlepszego kombinatu rolnego w powiecie humańskim.

Wielkie wrażenie wywarły także prezentacje artystyczne w ukraińskich jednostkach oświatowych – w przedszkolu i szkole we wsi Dmytruszki oraz Ośrodku Dydaktyczno-Wychowawczym we wsi Tanskie. Pokazy udowodniły ogromną pieczołowitość, z jaką kultywowane są tradycje narodowe na Ukrainie. Przedstawiciele naszego powiatu wizytowali również Centralny Szpital Rejonowy.

Dużym przeżyciem było uczestnictwo we Mszy Świętej sprawowanej przez potomka Polaków i spotkanie z naszymi rodakami mieszkającymi w Humaniu. Natomiast doznań typowo estetycznych i sentymentalnych dostarczył gnieźnieńskiej delegacji pobyt w „Sofiówce” – „krainie miłej oku, licznym rozżywionej płodem, krainie mlekiem płynącej i miodem! - jak pisał na polecenie Szczęsnego Potockiego, założyciela parku, Stanisław Trembecki, oddając w ten sposób liryczny hołd temu urokliwemu miejscu, które zapisało się złotymi literami w polskiej kulturze, a przez stronę ukraińską jest traktowane jako krajobrazowa perła Ukrainy.

Rewizyta w naszym powiecie została zaplanowana na wrzesień, wówczas też zostanie zawarte oficjalne porozumienie dotyczące wzajemnej współpracy pomiędzy rejonem humańskim a powiatem gnieźnieńskim.

2009-05-25

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21356147

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno