Nowa droga: Wiekowo - Witkowo

Czym dla organizmów żywych jest system krwionośny, tym dla mieszkańców odpowiedniego terytorium jest droga. To ona stanowi źródło sukcesu ekonomicznego, gospodarczego, społecznego. Brak drogi oznacza marazm, zwłaszcza dla rejonów, których podstawowym źródłem dochodu jest turystyka. Odetchną więc z ulgą mieszkańcy naszego powiatu korzystający z drogi do Powidza i Przybrodzina. Decyzją Urzędu Marszałkowskiego władze powiatu otrzymały dofinansowanie na budowę drogi Witkowo - Wiekowo. Dofinansowanie wynosi 3.125 tys. zł, a całość inwestycji - 6.250 tys. zł.

Otrzymana kwota stanowi więc połowę wartości całej inwestycji. Wojciech Krawczyk, członek zarządu powiatu, zaznacza, że przebudowa tej drogi dotyczy 6 - kilometrowego odcinka w kierunku granicy naszego powiatu, który będzie poszerzony do sześciu metrów, a na poboczu oprócz chodnika znajdzie się także ścieżka rowerowa. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.

Starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski nie ukrywa, że starania o dotację na przebudowę tej drogi trwały trzy lata. Ale jak mówi: - Oczekiwanie nie było wynikiem opieszałości władz powiatu, gdyż tylko marszałek decyduje o podziale środków. Cieszę się, dodaje starosta, że wniosek był merytoryczny i w końcu udało nam się uzyskać te pieniądze. Zadanie rozłożone jest na dwa lata, do 13 lipca Dyrekcja Powiatowego Zarządu Dróg sporządzi stosowną umowę, a prace na odcinku z Witkowa do Wiekowa rozpoczną się jeszcze w tym roku - podkreśla K. Ostrowski.

Marzeniem starosty jest zawarcie porozumienia z władzami powiatu słupeckiego, gdyż wtedy droga ta zakończyłaby się w Powidzu, a o korzyściach wynikających z takiej inwestycji nie trzeba chyba nikogo przekonywać.