Strona główna Mapa serwisu Kontakt
Bezpłatne badania mammograficzne                        W związku z nawałnicą, która miała miejsce 11 sierpnia b.r. istnieje możliwość uzyskania zasiłku celowego dla osób lub rodzin najbardziej poszkodowanych. Wszelkich informacji udzielają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie i urzędy gmin w zależności od miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej. Informacji udziela także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w godz. 7.30-15.30 TEL 61 424 66 22, po godzinach pracy 508049106         Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                        Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem               Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Podpis ratujący życie

W dniach 17 - 21 sierpnia była prowadzona w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie akcja "Jeden podpis może uratować komuś życie!!!". Miała ona na celu uświadamianie społeczeństwa o problemach polskiej transplantologii.

Prawo nie daje lekarzom możliwości podjęcia natychmiastowych reakcji w przypadkach beznadziejnych, a jeden podpis na oświadczeniu woli daje pewność lekarzom, że mogą pobrać organy niezbędne dla życia innej osoby. Nie potrzeba zgody rodziny ani sprawdzania danych umierającego pacjenta w ogólnopolskiej bazie sprzeciwów. Statystyki są bowiem nieubłagane: liczba oczekujących na przeszczep narządów w Polsce to 2019 osób, liczba zmarłych dawców w roku 2009 (dane z miesiąca lipca) to 341 osób, w tym tylko 263 osoby to dawcy rzeczywiści, którzy podpisali oświadczenie woli, 682 wykonane przeszczepy narządów niezbędnych do życia innym ludziom.

Nasza akcja miała na celu informowanie obywateli i zachęcanie by przez moment zatrzymali się i podpisali oświadczenie, ponieważ jeden podpis nic nie kosztuje a w przypadku jakiegoś śmiertelnego wypadku nasz organ może uratować komuś życie.

Nie zabierajmy swych narządów do nieba. Formą zachęty była możliwość otrzymania równych numerów rejestracyjnych. Nie oznacza to jednak, że "sprzedajemy" swoje organy za ładne tablice. Nagroda ta jest bowiem pewnym symbolem, ponieważ większość wypadków, w których dochodzi do możliwości przeszczepu organów są to sytuacje komunikacyjne. Stąd powiązanie z tablicami rejestracyjnymi i cała akcja prowadzona z udziałem Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. To takie nasze przesłanie: "Jedź ostrożnie, ale jeśli jednak coś się wydarzy pozwól by Twoje organy żyły w innym ciele i dały szansę na dobre życie osobie oczekującej na przeszczep".

W dniu 21 sierpnia podsumowano akcję z wynikiem zachęcającym do działania w tym zakresie. Wydano ponad 350 ulotek informacyjnych, natomiast oświadczenie woli podpisało ponad 200 osób co znacząco podnosi statystki prowadzone przez Instytut Transplantologii. Było 6 osób chętnych do skorzystania z równego cyfrowo numeru rejestracyjnego, co pokazuje, że obywatele powiatu przyłączyli się do akcji nie dla otrzymania nagrody tylko by pomóc w słusznej sprawie.

2009-08-22
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 22-10-2017 r.    Licznik Odwiedzin20740245

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno