Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Chłop potęgą jest i basta

Zdziechowa – miejscowość leżąca na terenie gminy Gniezno gościła w tym roku rolników z powiatu gnieźnieńskiego, którzy przybyli, by podziękować za swoje plony.

Święto Plonów rozpoczęło się Mszą św., odprawioną pod przewodnictwem ks. Andrzeja Grzelaka w kościele p.w. N.M.P Nieustającej Pomocy. Po wspólnej modlitwie rolnicy z przyniesionymi wieńcami dożynkowymi oraz zaproszeni goście przeszli na boisko szkolne, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Uczestniczących w święcie, jako gospodarze, powitali starosta powiatu Krzysztof Ostrowski i wójt gminy Gniezno Włodzimierz Leman. Zgodnie z tradycją, starościna i starosta dożynek, którymi w tym roku byli Katarzyna Graczyk z Pakszyna (gm. Czerniejewo) oraz Władysław Pietrzak ze Zdziechowy, wręczyli im chleb, prosząc, by dzielili go mądrze i sprawiedliwie, tak by dla nikogo nie zabrakło. Dar rolników włodarze powiatu i gminy rozdzielili wśród zgromadzonych na boisku osób.

- Chleb jest stałym elementem naszych codziennych posiłków od co najmniej 10 tysięcy lat. Przez fakt jego upowszechnienia straciliśmy poczucie wyjątkowości i niezwykłości tego daru – mówił starosta Ostrowski. - Myślę, że dzisiejsza uroczystość jest znakomitą okazją do przypomnienia wagi i znaczenia chleba jako symbolu kulturowego, który jednoczy wszystkich Polaków, a na naszych stołach zawsze zajmuje poczesne miejsce. Dramatyczne dzieje naszej ojczyzny uczyły Polaków szacunku dla chleba, którego „okruch podnoszony z ziemi przez uszanowanie” stał się wyrazem tęsknoty za utraconą wolnością narodową. Symboliczny znak krzyża czyniony na chlebie przed rozkrojeniem oznacza jego sakralizację i dowód zespolenia tradycji chrześcijańskiej z etnicznym rodowodem. Ten obyczaj, niestety, odchodzi w zapomnienie, tym większa więc moja wdzięczność dla polskich chłopów kultywujących tradycję, obrzędy i obyczaje stanowiące o naszej odrębności i wyjątkowości w europejskiej rodzinie narodów. Obraz Polski, najsilniej zapisany w naszej podświadomości, taką ma właśnie konotację: „lotne w powietrzu bociany długim szeregiem, i chleb na stole, który żywi i zachwyca”.
Przy okazji dzisiejszego Święta Plonów pragnę nie tylko podziękować rolnikom - współtwórcom tego Bożego arcydzieła, ale przede wszystkim podkreślić znaczenie pracy wykonywanej przez Was – codziennej, mozolnej, trudnej, ale w najwyższym stopniu szlachetnej. Wasze zmagania z często niesprzyjającymi siłami natury, trudnościami gospodarczymi i własną słabością są dowodem kontynuacji dzieła Bożej sztuki i potęgi polskiego chłopa, który już od czasów „króla Piasta potęgą jest i basta”, jak pisał Stanisław Wyspiański w dramacie opiewającym męstwo i niespożyte siły tej części narodu, która od pokoleń musiała walczyć o przetrwanie i honor. Ta właśnie trudna codzienność od pokoleń akceptowana i realizowana z dumą i godnością, pozwoliła doprowadzić nasz kraj, Rzeczpospolitą Polską – „od zenitu Wszechdoskonałości dziejów, (…) w Polskę – przemienionych kołodziejów!
Za to jako starosta tej ziemi składam Wam serdeczne podziękowania. Zapewniam, że na tyle, na ile pozwala mi zakres praw i kompetencji jako włodarza powiatu, staram się, by ten bochen chleba dzielić sprawiedliwie i solidarnie. Na zakończenie pozwolę sobie złożyć życzenia wszystkim tu obecnym: „ bądźmy dobrzy jak chleb i dzielmy się nim z tymi, którzy go potrzebują”- zakończył swe przemówienie starosta.

Starosta wspólnie z przewodniczącą rady powiatu Danutą Winiarską wręczyli również nagrody dla wyróżniających się rolników. Otrzymali je: Hieronim Granos z miejscowości Obórka – kategoria produkcja trzody chlewnej, Piotr Czyżyk z Gniezna – kategoria produkcja trzody chlewnej, Andrzej Lisiecki z Kosowa – kategoria hodowla bydła mlecznego, Jolanta i Sławomir Paradowscy z Ujazdu– kategoria produkcja trzody chlewnej, Ryszard Bilecki z Charbowa – kategoria produkcja trzody chlewnej, Małgorzata i Przemysław Bartz z Owieczek– kategoria produkcja trzody chlewnej, Sławomir Rachwalski ze Świątnik Wielkich - kategoria hodowla bydła mlecznego, Dorota i Jarosław Marciniakowie z Mierzewa – kategoria hodowla bydła mlecznego, Marek Kasprowicz z Wymysłowa - kategoria ogólnorolna oraz Jerzy Kubasiak z Gorzykowa - kategoria hodowla bydła mlecznego.

Wyróżnienia za zasługi dla kółek rolniczych otrzymali natomiast: Izydor Różewski - odznaczenie Ministra Rolnictwa za zasługi dla rolnictwa, Maria Sikorska oraz Barbara Zakrzewska - Order Serca Matki Polki – odznaczenie Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Wojciech Lisiecki, Jacek Ziemiański i Józef Stachowiak - odznaczenie nadane przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych za zasługi dla Kółek Rolniczych.

Wśród gości dożynek byli przedstawiciele władz partnerskich samorządów – Larysa Vynogradova, zastępca mera miasta Brovary na Ukrainie oraz wicestarosta powiatu Teltow – Flaeming w Niemczech, Holder Lademann. Razem z nimi przyjechały zespoły folklorystyczne, które zaprezentowały ukraińskie i niemieckie ludowe utwory muzyczne i tańce.
Podczas pobytu w powiecie gnieźnieńskim Larysa Vynogradova odwiedziła również placówki zajmujące się pomocą społeczną oraz I LO w Gnieźnie.

2009-09-08

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21422912

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno