Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Pamięci Człowieka Serca i Rozumu

W 150. rocznicę urodzin Bolesława Kasprowicza – wielkiego gnieźnieńskiego przedsiębiorcy, społecznika i patrioty, przy ul. Dąbrówki 15, gdzie mieściła się znana w świecie destylarnia wódek, odsłonięta została pamiątkowa tablica. – Ratując mury ratujemy coś znacznie cenniejszego – całe przesłanie życia, cały sens życia – powiedział obecny właściciel budynku Janusz Grodzki.


Uroczystości rozpoczęły się w II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie, szkole, której fundatorem był właśnie Bolesław Kasprowicz. Jego biografię przypomnieli uczniowie liceum. Dyrektor szkoły Paweł Goźdź zwrócił uwagę, że podstawą sukcesu przedsiębiorcy była pracowitość, co powinno być przykładem dla młodzieży.

Do nauczycieli i uczniów II LO zwrócił się także starosta Krzysztof Ostrowski. Skażenie polskiego społeczeństwa przez socjalistyczną propagandę powoduje, że z tak wielką nadzieją patrzymy na młodzież – stwierdził starosta. - Ci młodzi ludzie mają szansę stać się rzeczywistą elitą intelektualną Polski i Europy, wolną od PRL-owskich obciążeń, pod warunkiem jednak, że ich poznawanie świata, kształtowanie postaw i ocen nie będzie się odbywało poprzez przyjmowanie stereotypów, skazujące na intelektualną płyciznę i oddalające od poznania prawdy, lecz zachowają w sobie naturalną ciekawość świata i rozumny krytycyzm. Przyjmowanie za prawdę, bez żadnej weryfikacji obiegowych opinii, rezygnowanie z dążenia do prawdy, nie tylko nie przystoi inteligentowi, ale zamyka mu drogę do rozwoju i naraża na wszelkie manipulacje – dodał starosta.

Ze szkoły uczestnicy uroczystości, wśród których były m.in. wnuczki Bolesława Kasprowicza Halina Dymińska i Jolanta Kucharska, przeszli do kościoła garnizonowego, gdzie mszę św. odprawił bp Wojciech Polak.

Kolejnym elementem obchodów 150. rocznicy urodzin przedsiębiorcy było odsłonięcie przez Halinę Dymińską, starostę Krzysztofa Ostrowskiego i Janusza Grodzkiego pamiątkowej tablicy. - Najprościej, ale i najtaniej byłoby to wszystko zburzyć, zrównać z ziemią – przypomniał późniejsze czasu zakupu upadającego budynku obecny właściciel Janusz Grodzki. - Ale myśmy dali słowo wnuczkom Bolesława Kasprowicza, że uratujemy ten zabytkowy budynek. Poza tym moja żona i ja też kochamy Gniezno. Kiedy z trudem odbudowywaliśmy ten dom, gdy krok po kroku przywracaliśmy go do życia, to coraz bardziej inspirował, ciekawił, a w końcu zafascynował nas ten niezwykły poprzedni właściciel. Zdaliśmy sobie sprawę, że ratując ten budynek przed zniszczeniem robimy to nie tylko dla siebie i że ratując mury, ratujemy coś znacznie cenniejszego – całe przesłanie życia, cały sens życia Bolesława Kasprowicza – podkreślił.

Wspólnie z gnieźnieńskim starostwem, panem starostą Krzysztofem Ostrowskim, od wielu miesięcy chcemy przywrócić pamięć miejsc, które są jakby stacjami historii tego miasta – powiedział z kolei prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, inicjator odsłonięcia tablicy Robert Gaweł. - Stacja życia Bolesława Kasprowicza znajduje się także tutaj. Liczę, że to miasto będzie się rozwijało, ale nie zapomni o swojej przeszłości.

Z wielkim wzruszeniem za upamiętnienie Bolesława Kasprowicza podziękowała jego wnuczka Halina Dymińska.

Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, II Liceum Ogólnokształcące, Państwo Katarzyna i Janusz Grodzcy oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystym obchodom rocznicowym towarzyszy wystawa poświęcona wielkiemu gnieźnianinowi przygotowana przez Elżbietę Kowalską, pracownika naukowego Muzeum Początków Państwa Polskiego. Wystawa mieści się w budynku dawnej fabryki Bolesława Kasprowicza przy ulicy Dąbrówki 15 i można ją zwiedzać do dnia 6 października w godzinach 10:00 – 18:00.

2009-09-30

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21364645

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno