Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Zapach kultury

Słowo „mural” to nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego. Malunki takie, w zależności od intencji twórcy, mogą być ozdobą budynku i reklamą jednocześnie. Tę siłę artystycznego wyrazu murali wykorzystali Grzegorz Reszko, dyrektor eSTeDe i Jarek Mikołajczyk, współorganizator gnieźnieńskiego Centrum Kultury.

Organizując I Murale w reaktywowanym miejscu kultury, postanowili odciąć się od PRL -owskiej przeszłości, zastępując zapach taniej stołówki - „zapachem sztuki”. W konkursie wzięło udział 6 artystów z całej Polski malujących dowolną techniką – od ascetycznej sepii po urzekającą ornamentykę typową dla sztuki secesyjnej - „Portrety kultury”. Na to niełatwe zadanie autorzy murali mieli niespełna 3 dni – od piątkowego popołudnia, do niedzielnego przedpołudnia.

Wewnętrzne ściany jeszcze remontowanego budynku eSTeDe wypełniły postaci znane z małego i dużego ekranu – bohaterowie niemego kina, mistrz suspensu Alfred Hitchcock, kontrowersyjny Quentin Tarantino oraz twórcy wielkiej literatury – Stanisław Lem czy eteryczna Agnieszka Osiecka, ulubiona poetka Sabiny Stachnik, młodej artystki z Gniezna. Symbolem nieskrępowanej myśli i wolności z pewnością pozostanie przywódca tybetański Dalaj Lama. Szczególne miejsce na ścianach eSTeDe zajmie portret Sławomira Kuczkowskiego, „portiera Pana Boga”, przedwcześnie zmarłego gnieźnieńskiego poety, twórcy Teatru Wizji i Medytacji Czerwona Główka. Z uwagi na różnorodny charakter murali i zróżnicowaną technikę ich wykonania, jury, któremu przewodniczył Dariusz Paczkowski, lider grupy „3 Fala” charakteryzującej się twórczym zaangażowaniem w działania społeczno-polityczne i przemiany kulturowe, uhonorowało wszystkich wykonawców równorzędną nagrodą.

Konkursowe murale w eSTeDe wyzwoliły budynek dawnego MDK-u od narzuconego przekazu ideologicznego, stając się jednocześnie sztuką czystą, choć także społecznie zaangażowaną. Proces powstawania murali był zjawiskiem prawdziwie polisensorycznym, o czym mogli się przekonać zarówno przypadkowi widzowie, jak i zorganizowane grupy młodych ludzi z zainteresowaniem przyglądające się twórczej pracy.

Murale w eSTeDe stały się trudnym do przeoczenia medium, które umożliwiło ożywienie i podniesienie jakości przestrzeni publicznej poprzez artystyczną ingerencję. Dyrektor obiektu, Grzegorz Reszko, już zapowiada kolejny spektakl twórczy – murale zewnętrzne. Tym samym obiekt eSTeDe wpisze się trwale w zjawiska sztuki współczesnej – wallstreet, street-art i graffiti.2009-10-19

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 15-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21414284

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno