Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Su – PER baza dydaktyczna w ZSP nr 2

Decyzja o powstaniu Technikum Lotniczego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie zapadła w marcu tego roku z inicjatywy starosty gnieźnieńskiego Krzysztofa Ostrowskiego oraz dyrektora Zespołu Sylwestra Sipa.

Inspirację do planowania rozwoju bazy dydaktycznej, takiej, która stworzy dogodne warunki nauki uczniom w nowo powstałym technikum, kadra ZSP nr 2 zdobywała dzięki współpracy z 3. Brygadą Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz WSOSP w Dęblinie. Baza dydaktyczna szkoły pozyskała już samolot TS – 11 „Iskra”, podzespoły samolotu An – 26, części z samolotów MiG – 21, a w nocy z 23 – 24 października z lotniska w Powidzu dotarł do Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Słowackiego odrzutowy samolot naddźwiękowy o zmiennej geometrii skrzydeł Su – 22 M4. Samolot transportowano trasą Powidz – Witkowo – Trzemeszno – Gniezno. To niezwykłe przedsięwzięcie zabezpieczali żołnierze zawodowi z 33. Bazy Lotniczej w Powidzu, Wydział Ruchu Drogowego Policji Powiatowej w Gnieźnie oraz Żandarmeria Wojskowa.

Konwój wyruszył z Powidza o godzinie 21.30. Holowany samolot wzbudzał duże zainteresowanie wśród przypadkowych przechodniów, którzy obserwowali przejazd mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dzięki ekipie zabezpieczającej transport, naziemna podróż samolotu odbyła się niemal bez przeszkód. Wyjątek stanowił przejazd na przewężeniu drogi w okolicy Trzemeszna, kiedy jedno z kół samolotu utknęło w miękkim gruncie pobocza, ale po użyciu podnośnika, SU - 22 ruszył w dalszą drogę.

W Gnieźnie „Suczkę”, jak pieszczotliwie nazywają piloci tę jednostkę szturmowo – bombową, mimo późnej pory ( 3 w nocy) i ulewnie padającego deszczu, witała grupa entuzjastów lotnictwa z aparatami fotograficznymi i kamerami. Samolot „zaparkował” w Centrum Kształcenia Praktycznego, jednostki podległej ZSP nr 2, a w najbliższych dniach odzyska elementy zdemontowane na czas transportu – m.in. ruchome części skrzydeł.

Samolot Su – 22 M4 w polskim lotnictwie wojskowym służy od roku 1984. Do niedawna samoloty te stacjonowały na lotnisku Powidz, aktualnie bazują w Mirosławcu i Świdwinie. Po częściowej modernizacji związanej z dostosowaniem do standardów NATO, piloci Su – 22 biorą udział w ćwiczeniach organizowanych przez naszych sojuszników.

Maszyna znalazła się w Gnieźnie po odsłużeniu 1410 godzin w powietrzu. Zacny już Su-22 z numerem bocznym 7105 umożliwi uczniom Technikum Lotniczego w ZSP nr 2 zdobywanie praktycznej wiedzy. Sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne, do niedawna ściśle chronione, będą odtąd przedmiotem nauki gnieźnieńskich uczniów. Samolot Su - 22 M4 to nie koniec starań związanych z budowaniem bazy dydaktycznej dla Technikum Lotniczego. Już wkrótce zostanie sprowadzony śmigłowiec Mi – 2, służący między innymi w lotnictwie sanitarnym oraz sprzęt pozyskany z Aeroklubu Poznańskiego.

Dzięki temu przyszli mechanicy lotnictwa będą mogli zdobywać wiedzę przydatną nie tylko w lotnictwie wojskowym, ale również cywilnym.

2009-10-27

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21423060

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno