Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Się działo - o „gorącej” orkiestrowej niedzieli

Za nami XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po raz drugi poświęcony onkologii dziecięcej. Do działań Orkiestry, w tym roku wyjątkowo aktywnie, włączyło się Gniezno.

Wszystko za sprawą szefa gnieźnieńskiego sztabu, tryskającego energią i niebanalnymi pomysłami Kazimierza Tinkers Kubów i obdarzonych porównywalnym temperamentem pracowników Centrum Kultury „Scena to dziwna” z jego dyrektorem Grzegorzem Reszko na czele.

Honorowy patronat nad tym charytatywnym wydarzeniem objął starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski. W tygodniu poprzedzającym to zorganizowane z niezwykłą starannością i rozmachem wydarzenie, starosta zachęcał mieszkańców miasta i powiatu do aktywnego uczestnictwa w finale.

Orkiestrowa Świąteczna machina ruszyła z impetem rzecz jasna wiele dni wcześniej - 7 stycznia do akcji spontanicznie włączyli się pracownicy Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Czerwone serduszka z dumą przypinali sobie wszyscy urzędnicy, wspierając tym samym akcję pomocy dzieciom z chorobami onkologicznymi. Odbywały się też koncerty charytatywne, licytacje i zbiórki na terenach szkół, przedszkoli, urzędów i firm.

Wczesnym rankiem, w niedzielę, szef gnieźnieńskiego sztabu uczestniczył w oficjalnym otwarciu XVIII Finału przez Jerzego Owsiaka. Zaszczyt tym większy, że ogólnopolskie otwarcie odbywało się w Poznaniu.

W siedzibie sztabu, w eSTeDe, już o godzinie 8:00 uśmiechniętych wolontariuszy witał, życząc miłego dnia i bezpiecznego kwestowania honorowy patron gnieźnieńskiego grania WOŚP starosta Krzysztof Ostrowski.

W południe z dworca Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej wyjechał wypełniony po brzegi - „Bigos Express”, jedyny taki w całej Polsce, rozpoczynając tym samym orkiestrowe szaleństwo. Wyprawa skończyła się jednak już na rogatkach miasta, bowiem zaspy śnieżne uniemożliwiły podróż do punktu docelowego – Niechanowa. Atrakcje, które czekały już na miejscu, zrekompensowały rozczarowanie zawiedzionych uczestników tej wyprawy, w której słowo Alaska zastąpił nasz swojski Jelonek. Był tytułowy bigos, ciepły!!, co podnosiło zdecydowanie jego walory w mroźne południe, czerwony tort w kształcie orkiestrowego serduszka, ufundowany przez cukiernię Kilian, którego właścicielem w wyniku licytacji stał się Wojciech Krawczyk, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Walory smakowe słodkiego serduszka degustowali wszyscy obecni na Dworcu Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej.

Przez cały dzień nie tylko w siedzibie Sztabu, ale również w wyznaczonych punktach (sklepy: Netto, Jagoda SAM, Kaufland oraz basen) odbywała się też loteria fantowa. Cena losu wynosiła 3 zł. Losy sprzedawali gnieźnieńscy harcerze, a nagrody (wśród nich wiele gadżetów WOŚP) wydawano natychmiast. W centrum miasta, w samo południe, można było skorzystać z przejazdu bryczką konną "Stajni pod wierzbami", a kucyk Stajni "Ranczo Ganina" zaprzężony do sanek przewoził dzieci.

Prawdziwe emocje wzbudziło orkiestrowe podbijanie ceny, czyli licytacja przedmiotów zgłoszonych przez darczyńców lub też pozyskanych w wyniku starań szefa sztabu. Licytację rozpoczęto już o godz. 10:00 na antenie Radia Gniezno, natomiast o godz. 16:00 podczas transmisji prowadzonej na żywo przez lokalna telewizję do orkiestrowego podbijania włączył się starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski oraz szef sztabu Kazimierz Tinkers – Kubów. Największym zainteresowaniem cieszyła się aukcja popiersia Lenina, odnalezionego w wyniku drobiazgowego śledztwa przeprowadzonego przez zaangażowanych w sprawę dziennikarzy lokalnej prasy. Uwspółcześniona wersja popiersia byłego, a jednak „wiecznie żywego” przywódcy poprzedniego reżimu budziła skrajne emocje – od zachwytu po negację, nie mniej została sprzedana za pokaźna kwotę – 5 tys. zł i odjechała do Warszawy.

Dzień pełen wrażeń zarówno dla organizatorów, jak i uczestników styczniowego orkiestrowego grania zakończyło tradycyjne już „Światełko do nieba”. Pokazowi sztucznych ogni towarzyszyły równie imponujące wystrzały z lufy armatniej czołgu. Do czerwoności natomiast rozgrzały wszystkich koncerty zespołów dubSKA i Jafia Namuel. Jak stwierdził Kazimierz Kubów, powołując się na słowa Jerzego Owsiaka: - Prawdziwie gorącą orkiestrę robi się w styczniu. Będą oddzielne podziękowania dla wszystkich współautorów dzisiejszego sukcesu, ale pragnę zaznaczyć, że nie byłoby wieczornego koncertu, gdyby nie starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski i Bronisław Han, który przystosował amfiteatr eSTeDe dla potrzeb muzyków i odbiorców. Za to serdecznie dziękuję.

Natomiast dyrektor Centrum Grzegorz Reszko podkreślił pedagogiczny aspekt całego przedsięwzięcia: - Nie tylko pieniądze są ważne. Dokonała się rzecz najcenniejsza w sensie społecznym, lokalne środowisko zjednoczyło się w dzisiejszych działaniach. Bohaterem Orkiestry jest niewątpliwie młodzież, ale dziękujemy wszystkim za przychylne traktowanie wolontariuszy.

Podsumowując ten dzień pełen wrażeń, starosta gnieźnieński Krzysztof Ostrowski powiedział:
Dziękuję zaangażowanym w organizację Wielkiej Orkiestry ludziom wielkiego serca. Dziękuję szczególnie serdecznie wszystkim wolontariuszom, a było ich niemal 300 w mieście i powiecie. Jestem zadowolony z udziału w tej akcji z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jej cel jest jasny i przejrzysty. Wprawdzie nie mamy w Gnieźnie oddziału onkologii dziecięcej, a więc tym razem pieniądze nie trafią do nas, ale mamy dzieci, które mogą być potencjalnymi użytkownikami sprzętu zakupionego za pieniądze z tegorocznej zbiórki. Cieszę się bardzo z decyzji Zarządu, na mocy której sfinansowaliśmy część działań Orkiestry, bo dzięki temu mamy okazję być tutaj razem, zbudować lokalną wspólnotę, a przecież budowanie więzi to jedno z najważniejszych zadań lokalnego samorządu.

Osiemnaście lat temu Jurek Owsiak zaraził Polskę muzycznym bakcylem nazwanym Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. To chyba jedyny w dziejach przypadek, żeby cieszyć się z takiego stopnia mutacji. Czy grać będziemy do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej, zależy tylko od nas. Cieszą nie tylko zebrane pieniądze – niemal 80 tys. zł, imponuje zdolność uruchomienia inicjatywy społecznej oraz realizacji bardzo skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia.Fot. Przemysław Degórski,
Starostwo Powiatowe w Gnieźnie

2010-01-13
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21353664

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno