Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Pani Hala – skromna bohaterka „czasów pogardy”

Skończy w tym roku 94 lata, emerytowana nauczycielka z Gniezna, odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata” za ratowanie życia żydowskiej dziewczyny w czasie II wojny światowej, uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – pani Helena Kowalewska, zwana przez przyjaciół familiarnie panią Halą.

Nadanie pani Helenie państwowego odznaczenia, stało się okazją do złożenia wizyty nestorce naszego miasta przez starostę Krzysztofa Ostrowskiego oraz wicestarostę Dariusza Pilaka. Zawsze uśmiechnięta promiennie, energiczna pani Hala powitała niecodziennych gości z charakterystyczną dla siebie szczerością i otwartością: - Witam panów serdecznie w moich skromnych progach i dziękuję za ten niewątpliwy zaszczyt.

Gratulując wyróżnienia, starosta Krzysztof Ostrowski powiedział: Nie ma takich słów w naszym skądinąd bogatym i pięknym języku, które chciałbym przywołać, aby wyrazić mój podziw dla pani i jej dokonań. Doceniając Pani bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu młodej Żydówki podczas II wojny światowej oraz wybitne zasługi w obronie godności człowieka, pragnę złożyć pani wyrazy mojego uszanowania. Nadanie pani Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski jest wyróżnieniem, które pozwala powiedzieć za prezydentem Lincolnem: „To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze swojego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne”.

Wicestarosta Dariusz Pilak przywołał natomiast osobisty wątek kontaktów z panią Halą: - Zapisała się Pani w świadomości gnieźnian jako ikona lokalnej oświaty, wychowując dziesiątki pokoleń młodzieży. Mam to szczęście, że mogę z dumą mówić – jestem pani wychowankiem i uczniem. Podkreślam – jestem, bo czuję się spadkobiercą nauk i zasad, które wpajała nam pani, myślę, że z dobrym rezultatem. Pragnę więc obok gratulacji złożyć pani życzenia długich jeszcze lat zasłużonego odpoczynku w dobrym zdrowiu i kondycji intelektualnej, o jakiej marzą chyba wszyscy, w otoczeniu bliskich i życzliwych osób, których serca będą otwarte tak jak Pani – oddanego pedagoga, przyjaciela młodzieży i człowieka, który: „ukochał każde źdźbło trawy i człeka, co z losem się zmaga”.

Z największym zadowoleniem przyjęła pani Hala kompendium o „Szlaku Piastowskim od Kruszwicy do Poznania”, bo jak zauważyła: - Wiedzy nigdy dosyć.

Popołudniowe spotkanie starostów w gościnnym domu pani Hali upłynęło pod znakiem wspomnień, wzruszających opowieści i zabawnych anegdot, których bohaterowie byli uczniami pani Hali – skromnej bohaterki „czasów pogardy”.

2010-03-22

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21353795

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno