Strona główna Mapa serwisu Kontakt
    PWB- w dniu 28 kwietnia konsultacje w PWB odwołane z powodu szkolenia. Za utrudnienia przepraszamy.     Wojskowa Komenda Uzupełnień poszukuje kandydatów na szkolenie w służbie przygotowawczej – korpus szeregowych (szkolenie odbywa się w terminie od 04/05 maja 2017r. do 31 sierpnia 2017r.     Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Nie tylko „Kwadrans Jacka Kaczmarskiego”

Jacek Kaczmarski – poeta, epik, dramaturg, publicysta Radia Wolna Europa, instrumentalista, kompozytor, pieśniarz powszechnie kojarzony z etosem pierwszej „Solidarności” oraz stanem wojennym – okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji. W opinii społecznej utrwalił się wizerunek Kaczmarskiego jako barda z gitarą, śpiewającego "protest-songi", choć jego twórczość wykraczała daleko poza ten stereotyp.

Sobotni III Przegląd Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Poszukiwania 2010 i urodziny Jacka Kaczmarskiego” zorganizowany przez Centrum Kultury eSTDe, GWSHM „Milenium” oraz Zespół Szkół Muzycznych, wykazał, że ten bard Solidarności był postacią tak wielopoziomową, że wciąż stanowi źródło twórczej inspiracji dla kolejnego już młodego pokolenia Polaków urodzonych w wolnej ojczyźnie.

Festiwalowym zmaganiom artystycznym towarzyszyła promocja książki dr Krzysztofa Gajdy – jednocześnie przewodniczącego konkursowego Jury, „To moja książka”, będącej pierwszą pełną biografią Jacka Kaczmarskiego, specyficzną już w samym układzie treści. Nie jest to bowiem kolejna – jak mówił autor - biografia będąca zbiorem następujących po sobie dat i wydarzeń, lecz opowieść niemal fabularna, z której wyłania się obraz Kaczmarskiego zwykłego, odartego z narzuconych mu na siłę szat narodowego barda.

Przedpołudnie wypełniły konkursowe przesłuchania 15 solistów i 6 zespołów. Drugą cześć spotkania zapoczątkowało otwarcie wystawy obrazów Stanisława Jerzego Dołżyka, powstałych w wyniku fascynacji malarza twórczością Kaczmarskiego. Liryczne malarstwo Dołżyka zmuszało do pogłębionej refleksji nad twórczością bohatera dnia, którego osobowość była równie barwna, jak metafizyczne płótna Dołżyka.

Temperatura w eSTDe podniosła się jeszcze bardziej znacząco podczas ogłoszenia nazwisk laureatów. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, zwycięzcom wręczali: przedstawiciel fundatora nagród głównych, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Wojciech Krawczyk, prorektor GWSHM „Milenium” dr Klaudiusz Święcicki, dyrektor eSTDe Grzegorz Reszko oraz przewodniczący Jury dr Krzysztof Gajda.

Dziękuję wszystkim uczestnikom tej edycji konkursu – mówił Wojciech Krawczyk ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Dziękuję pomysłodawcom i realizatorom Festiwalu. Jacek Kaczmarski był postacią ważną dla mojego pokolenia. Jego protest – songi kazały nam wierzyć, że suwerenna i wolna Polska musi się stać faktem. Cieszę się, że duch barda „Solidarności” wciąż żyje.

Popis laureatów zamknął część festiwalową, natomiast dla muzycznych koneserów wystąpił zespół ProForma, wprawdzie daleki od piosenkarskiej łatwizny, a jednak przyjęty z prawdziwym zainteresowaniem także przez młodą festiwalową publiczność. Muzyczne brzmienie kwartetu dopełniło również wymowę obrazów Stanisława Jerzego Dołżyka.

Wielowymiarowa artystycznie sobota z Kaczmarskim udowodniła, że „źródło wciąż bije…”.

2010-03-29

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt wspierania biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 27-04-2017 r.    Licznik Odwiedzin18529538

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno