Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Pamięci zapomnianych bohaterów

Gnieźnieńską uroczystość odsłonięcia obelisku ku czci policjantów powiatu zamordowanych przez NKWD w Twerze w 1940 roku, poprzedziła analogiczna uroczystość w Poznaniu.

Z inicjatywy nadinsp. Zenona Smolarka - byłego Komendanta Głównego Policji na placu kościoła św. Jerzego przy ul. Swoboda odsłonięto pomnik upamiętniający 395 policjantów zamordowanych przez NKWD i hitlerowców w 1940 roku. W uroczystości uczestniczyli: zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski, przedstawiciele kancelarii prezydenta, MSWiA, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, a wśród nich wicestarosta gnieźnieński Dariusz Pilak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Marek Kosmala, a przede wszystkim licznie przybyli członkowie rodzin policjantów zamordowanych na „nieludzkiej ziemi”.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele św. Jerzego sprawowaną przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Na surowym w formie pomniku umieszczone są tablice z nazwiskami pomordowanych policjantów. Podczas apelu poległych odczytano nazwiska 395 przedwojennych funkcjonariuszy Policji Państwowej województwa poznańskiego rozstrzelanych na wschodzie i w innych miejscach kaźni.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili  przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zastępca Komendanta Głównego Policji oraz zaproszeni goście. Nadinsp. Zenon Smolarek uświadomił zebranym okrucieństwo mordu dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na polskich policjantach. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu mł. insp. Krzysztof Jarosz podkreślił moralny aspekt ofiary poniesionej przez polskich patriotów: - O tym, co wydarzyło się w Twerze (dawniej Kalininie)  i Miednoje przez lata niewiele było wiadomo. Rodziny przedwojennych policjantów często mówiły - wyszedł z domu i już nigdy nie wrócił. Gdy szefostwo Fundacji Asekuracja oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 zaczęli kontaktować się z potomkami pomordowanych, kiedy informowali o tym, że nazwiska ich bliskich są na listach zamordowanych w Twerze,  przyjmowano to z niedowierzaniem i wzruszeniem.  (…) Miejsce wiecznego spoczynku policjanci Ziemi Wielkopolskiej znaleźli nieopodal miejsca kaźni, na cmentarzu w Miednoje. Właśnie ta ziemia znalazła się w fundamentach odsłoniętego pomnika.

Odsłonięty w piątek 14 maja 2010 roku monument stał się godnym miejscem pamięci policjantów II RP województwa poznańskiego i symbolem pryncypialnych wartości współczesnej Policji - Ojczyzna i Prawo.

2010-05-17

  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21360057

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno