Widowisko sportowe godne pierwszego króla

W sobotę, 29 maja, miała miejsce w Gnieźnie kolejna królewska koronacja. Na tronie zasiadł nowy król gnieźnieńskiego żużla - Tomasz III. Mowa oczywiście o Tomaszu Gollobie – zwycięzcy III Indywidualnego Turnieju Żużlowego o Koronę Bolesława Chrobrego – Pierwszego Króla Polski.

Siedmiu uczestników tegorocznego żużlowego cyklu Grand Prix, czołówka krajowych żużlowców oraz historyczna oprawa zawodów sprawiły, że widzowie zgromadzeni na trybunach stadionu Startu byli świadkami niesamowitego widowiska.

W III edycji turnieju o koronę Bolesława Chrobrego walczyli najlepsi z najlepszych: mistrz świata Australijczyk Jason Crump, wicemistrz świata Tomasz Gollob, Duńczyk Nickie Pedersen (3-krotny indywidualny mistrz świata), Szwed Andreas Jonson, Norweg Rune Holta, Anglik Tai Woofinden. Na starcie nie zabrakło również żużlowców z krajowej czołówki - Piotra Protasiewicza, Adriana Miedzińskiego, Adama Skórnickiego. Do Grodu Lecha przybyli także dwaj pierwsi królowie gnieźnieńskiego żużla czyli Rafał Dobrucki (2008) i Amerykanin Greg Hancock (2009). Honory gospodarzy na torze pełnili: kapitan gnieźnieńskiej drużyny Krzysztof Jabłoński, Michał Szczepaniak, Adrian Gomólski oraz Jason Doyle.

Rycerze czarnego toru dostarczyli licznie zgromadzonej publiczności, widowisko na najwyższym, światowym poziomie. Każdy z uczestników turnieju potraktował zawody bardzo prestiżowo. Dzięki temu na torze emocji i pięknej walki nie brakowało. Trudno wskazać najładniejszą akcję dnia. Na pewno, na długo w pamięci pozostaną kapitalne szarże pod bandą w wykonaniu Golloba oraz świetna walka Jabłońskiego, Miedzińskiego i Doyla.

Najlepszych czterech zawodników turnieju rywalizowało w wielkim finale o główne trofeum. Gollob po kapitalnym starcie nie dał szans swoim rywalom i pewnie wygrał. Drugie miejsce zajął Rune Holta, trzeci był Nicki Pedersen, który na drugim okrążeniu odważnym atakiem wyprzedził zwycięzcę ubiegłorocznej edycji - Grega Hancocka.

Warto wspomnieć, że w ostatniej gonitwie dnia zabrakło miejsca dla Jasona Crumpa. Mistrz świata nie zdołał jednak w części głównej turnieju zdobyć wystarczającej liczby punktów aby wystartować w wielkim finale.

Gnieźnieńskie zawody już teraz wpisały się w krajobraz polskiego żużla. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne edycje turnieju będą stały na podobnym poziomie sportowym i organizacyjnym.

Trofea najlepszym zawodnikom wręczali marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta Krzysztof Ostrowski oraz prezydent Gniezna Jacek Kowalski.

Zdaniem starosty gnieźnieńskiego Krzysztofa Ostrowskiego organizowany przez TŻ Start, jedyny w swoim rodzaju turniej żużlowy, jest nie tylko wielką gratką dla miłośników czarnego sportu, ale i świetną promocją miasta i powiatu. - Do Gniezna przyjeżdża wielu fanów czarnego sportu. Uczestnicząc w święcie żużla, stają się gośćmi naszego miasta i powiatu. Organizatorzy dbają, by sympatycy speedway mieli okazję poznać historię miasta i regionu. W tym roku była to średniowieczna biesiada. Średniowieczny klimat nadaje turniejowi również ciekawa oprawa muzyczna oraz pokazy wojów. Duch Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski zaznaczony jest więc nie tylko w nazwie, a to wzmaga zainteresowanie kibiców także historią miejsca „skąd nasz ród”. Wreszcie insygnia wręczane zwycięzcy dodają niezwykłego kolorytu turniejowi. Triumfator turnieju – rycerz czarnego toru w symbolicznym stroju królewskim wygląda wyjątkowo dostojnie.

Szczegółowe wyniki III Indywidualnego Turnieju Żużlowego o Koronę Bolesława Chrobrego – Pierwszego Króla Polski:

 1. Tomasz Gollob (Caelum Stal Gorzów Wlkp.) - (3,3,3,2,3) 14 + 1. miejsce w finale
 2. Rune Holta (Włókniarz Częstochowa) - (3,3,1,1,2) 10 + 2. miejsce w finale
 3. Nicki Pedersen (Dania, Caelum Stal Gorzów Wlkp.) - (1,3,2,2,3) 11 + 3. miejsce w finale
 4. Greg Hancock (USA, Falubaz Zielona Góra) - (3,2,2,3,3) 13 + 4. miejsce w finale
 5. Andreas Jonsson (Szwecja, Polonia Bydgoszcz) - (3,2,0,3,1) 9
 6. Jason Crump (Australia, Betard WTS Wrocław) - (2,3,1,1,2) 9
 7. Krzysztof Jabłoński (Start Gniezno) - (0,2,3,1,2) 8
 8. Adrian Miedziński (Unibax Toruń) - (2,0,1,3,2) 8
 9. Piotr Protasiewicz (Falubaz Zielona Góra) - (1,0,3,2,1) 7
 10. Rafał Dobrucki (Falubaz Zielona Góra) - (2,2,0,1,1) 6
 11. Adam Skórnicki (PSŻ Lechma Poznań) - (1,1,2,2,0) 6
 12. Denis Gizatullin (Rosja, Polonia Bydgoszcz) - (2,0,0,0,3) 5
 13. Michał Szczepaniak (Start Gniezno) - (0,1,3,0,1) 5
 14. Adrian Gomólski (Start Gniezno) - (0,1,1,3,w) 5
 15. Tai Woffinden (Wielka Brytania, Włókniarz Częstochowa) - (0,0,2,0,0) 2
 16. Jason Doyle (Australia, Start Gniezno) - (1,1,0,u,-) 2
 17. Marcin Wawrzyniak (Start Gniezno) - (0) 0
 18. Wojciech Lisiecki (Start Gniezno) – NS