Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Dziennikarze polonijni z całego świata odwiedzili Powiat Gnieźnieński

150 dziennikarzy polonijnych z całego świata odwiedziło w niedzielę 12 września Powiat Gnieźnieński. Hasłem przewodnim piątego dnia XVIII Światowego Forum Mediów Polonijnych było motto „Tu powstała Polska”.

Przedstawiciele prasy polonijnej spędzili w powiecie cały dzień poznając urokliwe tereny pojezierza gnieźnieńskiego oraz spotykając się na żywo z historią sprzed 1000 lat. Wizytę w powiecie rozpoczęto od zwiedzania Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Szczególne wrażenie na dziennikarzach polonijnych zrobiła wycieczka na wyspę Ostrów Lednicki, miejsce chrztu Polski w 966 r. Kolejnym punktem programu była uroczysta msza w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie koncelebrowana przez Księdza Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, Prymasa Seniora. Po mszy dziennikarze spotkali się w Collegium Europaeum Gnesnense ze Starostą Gnieźnieńskim i Prezydentem Gniezna. Po wysłuchaniu krótkich powitań ze stron lokalnych władz oraz obejrzeniu prezentacji multimedialnych uczestnicy Forum wysłuchali wykładu prof. Grzegorza Łukomskiego pn. Rola i znaczenie Gniezna w kształtowaniu się państwowości polskiej. Był również czas na krótką konferencję prasową. Na gości czekały również bogate materiały promocyjne i upominki z Powiatu Gnieźnieńskiego oraz z Gmin Łubowo i Witkowo. Po części konferencyjnej w programie gnieźnieńskiego dnia znalazło się zwiedzanie Gniezna. Część osób, uczestników Forum spotkała się natomiast w międzyczasie z Biskupem Wojciechem Polakiem, sprawującym osobistą opiekę nad Polonią. Niezwykłą atrakcją dla wszystkich uczestników Forum była krótka przejażdżka Gnieźnieńską Koleją Wąskotorową ciągniętą przez lokomotywę parową z Niechanowa do Witkowa. Tam już na dziennikarzy czekały władze gminy by dalej zaprezentować im walory samego miasta, jak i położonego nieopodal Skorzęcina.

Uroczyste podsumowanie, a jednocześnie zakończenie wizyty uczestników Forum w Wielkopolsce, odbędzie się 15 września w Poznaniu.

Światowe Forum Mediów Polonijnych to największe przedsięwzięcie w dziedzinie mediów w Europie. Adresowane jest do dziennikarzy polskich pracujących w prasie, radiu i telewizji na całym świecie. Celem Forum jest utrzymywanie więzi pomiędzy środowiskami Polonii, a krajem oraz promocja gospodarcza, kulturalna i turystyczna Polski na świecie. Forum realizowane jest systematycznie od 1993 roku, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią. Co roku w trakcie Forum prezentowane i promowane jest jedno z województw. W roku 2010 jest to Województwo Wielkopolskie. Uczestnikami tegorocznego forum są dziennikarze z 30 krajów świata, takich jak: Australia, Austria, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Czechy, Egipt, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Kanada, Kazachstan, Libia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Rosja, Serbia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania i Polska. Od 1999 roku Forum odbywało się w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, pomorskim, śląskim, warmińsko – mazurskim, mazowieckim. Tegoroczne Forum organizowane jest pn. Gospodarna Wielkopolska. Jego inauguracja odbyła się Tarnowie w dniu 9 września 2010 roku, w siedzibie stowarzyszenia.

Załączniki
2010-09-14
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Niedziela 19-11-2017 r.    Licznik Odwiedzin21075047

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno