Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie współorganizatorem rajdu „Kolej na Powidzki Park Krajobrazowy”

Rajd „Kolej na powidzki Park Krajobrazowy” odbył się 20 czerwca 2011 roku z inicjatywy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Jego organizatorami byli: Biuro Utrzymania i Eksploatacji Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, Dom Kultury w Powidzu, Nadleśnictwo Gniezno, Program „PROJEKTOR – Wolontariat studencki” oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Celem rajdu była popularyzacja wiedzy na temat walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych Powidzkiego Parku Krajobrazowego, integracja młodzieży z gmin leżących na terenie parku, propagowanie ekoturystyki i zdrowego, aktywnego stylu życia, a także przypomnienie historii i prezentacja współczesnego funkcjonowania Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej. Stał się on dobrą okazją, dla młodzieży gimnazjalnej z okolic Powidza, do wybrania się poza mury szkoły pod koniec roku szkolnego.

W imprezie wzięły udział drużyny reprezentujące szkoły gimnazjalne w Budzisławiu Kościelnym, Ostrowitem, Powidzu, Wilczynie i Witkowie. Pogoda początkowo niezbyt sprzyjała turystom, mimo to na starcie stawiło się niemal 140 osób.

Rajd składał się z trzech zasadniczych części. Najpierw poszczególne grupy z pięciu różnych punktów startowych wędrowały w kierunku Ostrowa Starego. Młodym turystom towarzyszyli przewodniczący, którzy opowiadali o walorach przyrodniczych i kulturowych parku. Znalazł się też czas na prezentacje przykładowych działań realizowanych przez Zespół Parków, czyli inwentaryzacje pomostów (wykonanych wspólnie z młodzieżą). W Ostrowie Starym na uczestników czekał skład Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, o której fachowo opowiedzieli panowie z załogi pociągu. Następnie wszyscy udali się w kolejowa podróż do Powidza. Tam, na terenie tzw. Łazienek zorganizowano metę rajdu. Na uczestników czekał ciepły. Turystyczny posiłek. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się animacyjne zajęcia cyrkowe, prowadzone przez wolontariuszy programy „PROJEKTOR – wolontariat studencki”. Zwieńczeniem przedsięwzięcia był konkurs wiedzy przyrodniczej i wiedzy o Powidzkim Parku Krajobrazowym. Wiele radości przyniosły zwłaszcza ornitologiczne kalambury. Po podliczeniu punktów wyłoniono najlepszą drużynę rajdu, którą okazała się reprezentacja Gimnazjum w Budzisławiu Kościelnym (które niebawem będzie nosić imię Przyrodników Polskich). W nagrodę zwycięzcy otrzymali turystyczne latarki – czołówki, ufundowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Nikt nie odszedł jednak z pustymi rękami, bo na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali krajoznawcze publikacje dotyczące Powidzkiego Parku Krajobrazowego i Powiatu Gnieźnieńskiego.

Źródło: Zespól Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego;2011-07-11
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Sobota 16-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21433445

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno