Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Teatr Dzieci z Chmur powraca

Pod koniec lat 90-tych minionego wieku, gnieźnieński Teatr Dzieci z Chmur, należał do ciekawszych zjawisk z pogranicza teatru zabawy i wychowania przez sztukę nie tylko w Wielkopolsce.

Wielokrotnie nagradzany na przeglądach teatralnych również ogólnopolskich, między innymi podczas Forum Teatrów Szkolnych i Młodzieżowych w Legnicy, gdzie otrzymał nagrodę specjalną z rąk profesor Lombardo. Wybitna pedagog wykładająca między innymi w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, znana choćby z roli Donii Uricy w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” i jako matka Rafała Wojaczka w filmie „Wojaczek”, podkreślała wówczas zarówno walory artystyczne przedstawienia, jak i wagę samej koncepcji teatru. Mimo, iż TeDeCeHa pokazał publicznie tylko dwa przedstawienia i jeden performance plastyczno teatralny; na temat gnieźnieńskiej formacji napisano prace magisterskie, a nie żyjący już dokumentalista zrealizował film „Dotknąć nieba” emitowany w telewizyjnej 2 i TV Polonia. Metoda pracy opracowana przez Jarosława Mikołajczyka wspieranego przez Kajetana Święcichowskiego jest wypadkową osiągnięć Jana Dormana, teatru przedmiotu i sposobu pracy Andrzeja Maleszki. Łączy w sobie teatr zabawy i swobodne dziecięce improwizacje z teatrem lalki i przedmiotu. Oczywiście nadbudowa koncepcji teatru, w którym nie ma ról pierwszoplanowych, a każde dziecko może swobodnie zamienić się z innym rolami to wprost odwołanie do naturalnej dziecięcej zabawy w udawanie kogoś. Wystarczy zobaczyć jak często dzieci bawią się w lekarza, policjanta czy tworzą scenki, w których odgrywają mamę i tatę. Dziś może te zabawy są mniej popularne, ale są one głęboko zakodowane w dziecięcej wyobraźni. Sporo tu mistrza Jana Dormana i jego Teatru Dzieci Zagłębia, ale podpatrywanie swobodnych zabaw dziecięcych na zadany temat to też Andrzej Maleszka. Taki zbudowany teatr uwalnia dzieci z chorej rywalizacji o bycie: księżniczką, rycerzem w zamian daje uprzywilejowanie wyobraźni - mówi Jarosław Mikołajczyk. Twórca Teatru Dzieci z Chmur sam daleki jest od nazywania swojej metody autorską. Podkreśla, że koncepcja faktycznie zrodziła się podczas pracy z tym konkretnym teatrem, ale nie było by tego zjawiska, gdyby nie szczęście do mistrzów, którzy tworzyli jego świadomość teatralną. W teatrze Dzieci z Chmur odbija się więc konserwatyzm lalkarski jednego z nestorów polskiego ruchu amatorskich teatrów lalki Stefana Giełdońa, jest też ręka Jana Chraboła i jego białostockiej „szkoły teatru przedmiotu”, są też wpływy warsztatu Petera Brooka i Leszka Mądzika. Gdybym miał wymienić co najmocniej nacechowało mnie jako instruktora teatru było by trudno, wiele nauczyłem się z działań kaliskich grup performerów związanych z Pomarańczową Alternatywą i Federacją Zielonych, a kiedy zaczynam tworzyć większe lalki czy maski nie da się ukryć ręki Marka Tybura z Teatru Kalong – ale ten ślad widać u wszystkich przyjaciół, którzy się od niego uczyli, żaden z nas się tego nie wypiera – przyznaje Mikołajczyk.

W Centrum Kultury eSTeDe Teatr Dzieci z Chmur rozpocznie swoje drugie życie realizując spektakl o tematyce wigilijnej. Nie będą to jednak typowe „Jasełka”. Zielone pudełko to konfrontacja autorskiej opowieści z dzieciństwa instruktora z świątecznymi emocjami i przeżyciami współczesnych dzieci. Wbrew pozorom, choć zajęcia adresowane są głównie do uczniów szkół podstawowych, Teatr Dzieci z Chmur nie ogranicza się jedynie do zamkniętej grupy wiekowej.
Zajęcia będą się odbywać w poniedziałki o godzinie 16.00 w sali widowiskowej centrum. Odradzając TeDeCeHa jako swoją scenę Centrum Kultury poszerza swoją teatralną ofertę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, by w instytucji więcej zajęć przygotowano dla dzieci. Warto podkreślić, że do tej pory działają już pracownia kabaretowa z Kabaretem im. Dr Hrankensteina – pod kierunkiem Pawła Bąkowskiego i Teatr Dramat Tomasza Kujawskiego. Ponadto, po przerwie powraca także Studio Teatru Lalki – tym razem jako projekt otwarty. W tym przypadku osoby zainteresowane proszone są o bezpośredni kontakt:jarekmikolajczyk@gazeta.pl

2011-10-06
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21351025

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno