Strona główna Mapa serwisu Kontakt
Bezpłatne badania mammograficzne                        W związku z nawałnicą, która miała miejsce 11 sierpnia b.r. istnieje możliwość uzyskania zasiłku celowego dla osób lub rodzin najbardziej poszkodowanych. Wszelkich informacji udzielają Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie i urzędy gmin w zależności od miejsca zamieszkania osoby poszkodowanej. Informacji udziela także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w godz. 7.30-15.30 TEL 61 424 66 22, po godzinach pracy 508049106         Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                        Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem               Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Starostwo Powiatowe pomaga ZOZ

Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego zdecydował o przyznaniu 135 tysięcy złotych na zakup nowego mammografu dla Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie.

Uszkodzenie lampy oraz generatora w aparacie typu Planmed Sophie Mobile stało się powodem wstrzymania badań mammograficznych w Pracowni RTG szpitala przy ul. Św. Jana. Naprawa dziewięcioletniego sprzętu, po opinii firmy serwisującej jest nieopłacalna ze względu na wysokie koszty (ponad 120,000 zł.) oraz brak gwarancji bezawaryjnego działania aparatu. W związku z tym dyrekcja ZOZ w Gnieźnie, nie radząc sobie z kosztami inwestycji, zwróciła się z prośbą do Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego o sfinansowanie zakupu nowego aparatu rtg do badań mammograficznych.

Pozytywna opinia Zarządu pozwoli m.in. na kontynuację realizacji populacyjnego programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi, adresowanego do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Brak profesjonalnego sprzętu medycznego mógłby skutkować uniemożliwieniem wywiązania się z umowy zawartej pomiędzy gnieźnieńskim ZOZ-em i Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie badań profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi oraz badań wykonywanych na zalecenie poradni, dlatego przychyliliśmy się do wniosku Zakładu Opieki Zdrowotnej. Sprawna aparatura jest podstawą bezpiecznego wykonywania badań, które umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnego zagrożenia. – podkreśla Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak. – „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – wszyscy znamy to powiedzenie. Dzięki nowemu mammografowi, mieszkanki Powiatu Gnieźnieńskiego będą miały możliwość badań profilaktycznych na najwyższym poziomie - dodaje D. Pilak.

Warto dodać, że jest to kolejne wsparcie, którego Starostwo Powiatowe udziela Zakładowi Opieki Zdrowotnej. W ostatnim czasie ZOZ otrzymał m.in. wysoko wyspecjalizowaną karetkę pogotowia oraz grunt pod nieruchomości nowego szpitala. Dziś, odpowiadając na następny apel dyrekcji ZOZ, Zarząd Powiatu postanowił ponownie wyciągnąć pomocną dłoń.

Mammografia to rodzaj badania radiologicznego mającego na celu szybkie wykrywanie zmian patologicznych lub nowotworowych w piersiach. Badanie wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu – mammografu, który wykorzystuje promienie Roentgena do robienia zdjęć pokazujących wnętrze ciała. Dawka promieniowania jest mała (używane jest tzw. promieniowanie miękkie), więc badanie jest całkowicie bezpieczne dla kobiet.

2011-10-24
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 23-10-2017 r.    Licznik Odwiedzin20746708

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno