Ruszyli! 28 grudnia 1918

Nie można powiedzieć, że jest to film historyczny, chociaż wydarzenia, o których opowiada, miały rzeczywiście miejsce. To opowieść dziadka, który przekazuje powstańczą historię wnuczce.

Jego opowiadanie jest tak żywe, że razem z nią niemalże uczestniczą w powstaniu, a na współczesnych ulicach Gniezna pojawiają się powstańcy.

Nie różnią się oni niczym od dzisiejszych gnieźnian - oprócz kilku powstańczych szczegółów i widocznego zaangażowania. To nie jest rekonstrukcja, to coś więcej. To dziadek wskrzesza przeszłość.

Film został w głównej mierze oparty na podstawie pamiętnika komendanta powstania - Zygmunta Kittla - "Oswobodzenia Gniezna i trzy tygodnie dalszych potyczek". Akcja rozpoczyna się późnym popołudniem 28 grudnia 1918 roku. Do Gniezna przyjeżdża powstaniec z Poznania. Ma rozkaz zajęcia koszar. Od tego zależy, czy niemieckie garnizony stacjonujące w Gnieźnie wkroczą do Poznania. Trzeba szybko działać. Gnieźnianie podejmują decyzję...

Film powstał wysiłkiem uczestników warsztatów dziennikarsko-telewizyjnych prowadzonych w Centrum Kultury "Scena to dziwna" (eSTeDe) w Gnieźnie.

ZESPÓŁ REALIZACYJNY:
Radosław Biskupski - reżyseria, montaż
Piotr Robakowski - produkcja
Krzysztof Zalaszewski - scenariusz
Kinga Jackowska - scenariusz
Bartosz Śmigielski - zdjęcia
Tomasz Góralczyk - zdjęcia
Mariusz Bukowski - zdjęcia
Dariusz Jankowski - dźwięk, obsługa planu
Miłosz Prusak - dźwięk, obsługa planu
Wojciech Prusakiewicz - sekretarz planu
Szymon Dzionek - obsługa planu, aktor