Nasze rady na odpady

Pierwszego czerwca w Zespole Szkól w Kruchowie, w Zespole Szkół w Trzemżalu i w Szkole Podstawowej nr 1 im. J. Kilińskiego w Trzemesznie, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Trzemeszno zorganizował warsztaty pn. „Nasze rady na odpady”.

Uczestników warsztatów powitała Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego – Alina Kujawska – Matanda podkreślając jak ważna jest segregacja odpadów i działania na rzecz ochrony środowiska oraz składając życzenia z okazji Dnia Dziecka. Warsztaty, w których brało udział ok. 200 uczestników składały się z 6 części: teorii połączonej z praktyką.

Na warsztatach dzieci dowiedziały się jak ekologicznie segregować odpady, co to jest recykling i jak powinni dbać o przyrodę. Ponadto zaprezentowany został film, w którym główny bohater pokazał jaka jest droga segregowanych odpadów z kosza na śmieci do ponownego ich wykorzystania.

Dzieci miały również okazję wykazać się znajomością nt. zasad gospodarki odpadami rozwiązując Eko – krzyżówkę, Eko-quiz i poznać 10 sposobów na to jak można samemu chronić środowisko.

Podczas praktycznego pokazu uczestnicy dowiedzieli się dlaczego zgniatanie butelek przed wrzuceniem ich do pojemnika jest konieczne.

Z całą pewnością można stwierdzić, że ekologiczne warsztaty nie tylko dostarczyły sporej porcji wiedzy z zakresu selektywnej zbiórki odpadów, ale także dużo uśmiechu i radości na twarzach najmłodszych, bo poprzez zabawę, również można się uczyć.

Spotkanie realizowane było w ramach przedsięwzięcia pn. „Podnoszenie świadomości proekologicznej mieszkańców oraz propagowanie i realizacja zasad zrównoważonego rozwoju poprzez konkursy i inne imprezy upowszechniające wiedzę ekologiczną” i dofinansowywane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.