Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Równe Szanse

Dodatkowe, bezpłatne zajęcia pozalekcyjne z gimnastyki korekcyjnej, logopedii, terapii integracji sensorycznej, terapii metodą biofeedback, a przede wszystkim hipoterapii otrzymali najmłodsi uczniowie i uczennice z trzech specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych prowadzonych przez powiat gnieźnieński.

Wsparcie to możliwe było dzięki dotacji uzyskanej przez powiat gnieźnieński ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

„Równe szanse” zakończone sukcesem

W dniu 21 czerwca 2012 w stadninie ORK Master odbyło się podsumowanie projektu „Równe szanse” realizowanego przez Starostwo Powiatowe. Podczas konferencji prasowej zaprezentowany został fragment zajęć z hipoterapii. Dzięki prezentacji mogliśmy zobaczyć wymierne efekty zrealizowanego projektu.

Wymierne efekty takich projektów – to jest główne założenie tego typu działań – mówił starosta Dariusz Pilak. – Nie tylko sprzęt, wyposażenie sal, które było możliwe dzięki „Równym szansom”, ale również takie zajęcia terapeutyczne i ich wyniki są na tyle zdumiewające, że nawet osoby, które na co dzień współpracowały z tymi dziećmi nie spodziewały się tak zadowalającego efektu końcowego.

Przypomnijmy, że projekt „Równe szanse” realizowany był od września 2011 roku do czerwca 2012 r. W tym czasie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 zostały doposażone w sprzęty rehabilitacyjne wspomagające rozwój dzieci (w tym m.in. sprzęty do terapii logopedycznej, gimnastyki korekcyjnej, wyposażenie Sali Doświadczenia Świata), a w każdym z ośrodków uczennice i uczniowie brali udział w zajęciach, dostosowanych do ich szczególnych potrzeb.

W SOSW nr 1 w Gnieźnie przeprowadzonych zostało 30 godzin zajęć gimnastyki korekcyjnej, 50 godzin zajęć logopedycznych oraz ponad 220 indywidualnych zajęć hipoterapii. W SOSW2 odbyło się 50 godzin zajęć terapii integracji sensorycznej oraz ponad 440 jednostek zajęć hipoterapii. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kłecku odbyło się 90 godzin zajęć terapii metodą biofeedback oraz ponad 420 zajęć hipoterapii. Na zajęcia organizowane poza ośrodkiem zapewniony był bezpłatny dowóz dzieci.

Specjalne potrzeby dzieci objętych projektem określili ich nauczyciele i dyrektorzy – mówi Joanna Cieślińska z Wydziału Inwestycji i Funduszy Starostwa Powiatowego. – Oferta dla każdego ośrodka była więc zupełnie inna. Hipoterapia we wszystkich ze szkół wzbudziła ogromną radość i entuzjazm. Cieszyła się dużym zainteresowaniem i widać jej ogromne efekty, co podkreślają nauczyciele, pedagodzy oraz terapeuci.

Choć projekt się kończy, przedstawiciele wszystkich placówek, które wzięły udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu jednogłośnie podkreślają jak wielką rolę odegrał on w ich mijającym roku szkolnym. – Dzięki temu projektowi wiele zachowań i umiejętności dzieci ujawniło się. Chciałbym w tym miejscu podziękować Panu Staroście za to, że nie tylko te pieniądze zostały zdobyte, ale że również zostały one superefektywnie wykorzystane – powiedział Adam Serwatka, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku.

Zajęcia wspierały indywidualizację kształcenia w pierwszych latach edukacji szkolnej. Jest to czas kiedy kształtują się postawy sprzyjające dalszemu rozwojowi dzieci, kiedy zdobywają one podstawową wiedzę i umiejętności. Było to szczególnie ważne w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Największym zainteresowaniem cieszyły się bardzo oczekiwane przez dzieci zajęcia hipoterapii, w czasie których ogromne postępy uczyniły dzieci ze zdiagnozowanym wzmożonym napięciem mięśniowym, wiotkością mięśniową, dzieci mające znaczne trudności komunikacyjne oraz dzieci autystyczne. We wszystkich 3 ośrodkach projektem objętych zostało 52 dzieci, 13 uczennic i 39 uczniów.

Na realizację projektu powiat gnieźnieński otrzymał dofinansowanie w wysokości 90.000,00 zł – po 30.000,00 na każdą ze szkół. To maksymalne dofinansowanie które można było otrzymać zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy. 100% kosztów pokryte jest ze środków projektu.

Realizacja tego projektu to olbrzymi sukces finansowy i pedagogiczny, co podkreślali wszyscy uczestnicy i koordynatorzy. Aż chce się zawołać na koniec: oby więcej takich inicjatyw i programów!Zdjęcia prezentują dzisiejszą konferencję prasową oraz różne elementy projektu – zajęcia z hipoterapii, Salę Doświadczeń i ćwiczenia.2012-06-26
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21364794

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno