Uczymy jak udzielać pierwszej pomocy

Zasady zabezpieczania terenu podczas wypadku, podstawy pierwszej pomocy, sposoby reagowania w sytuacjach kryzysowych – to wszystko można było poznać w piątek na dolnym holu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Rozpoczęła się druga część akcji „Bezpieczne wakacje”.

W czerwcu Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wraz z Komendą Powiatową Policji przeprowadziło na drogach naszego powiatu akcję pod nazwą „Bezpieczne wakacje”. Podczas jej trwania policja kontrolowała pojazdy w szczególności sprawdzając sprawność techniczną pojazdów.

Kontrolowano m.in. światła, hamulce, bieżniki opon i stan ogólny samochodu. Dodatkowo, przy drobnych usterkach technicznych, policja nie nakładała mandatu, lecz pouczenie oraz przekazywała wykaz stacji diagnostycznych, w których można usunąć usterki. Każdy kierowca otrzymywał również ulotkę informacyjną dotyczącą nowego taryfikatora punktów karnych.

Miesiąc lipiec nastawiony jest na udzielanie pierwszej pomocy. Wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie w każdy piątek od godz. 11.00 do 14.00 co godzinę strażacy przeprowadzają pokazy dla klientów Starostwa, w których instruują w jaki sposób ratować życie ofiarom wypadków. Program obejmuje: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, właściwe powiadomienie o zdarzeniu, udzielanie pierwszej pomocy. Do pokazów wykorzystany zostanie profesjonalny sprzęt, m.in.: fantomy do nauki resuscytacji, defibrylatory szkoleniowe, maty ćwiczeniowe, apteczki pierwszej pomocy. Szkolenia poprowadzi profesjonalny ratownik.

Podobnie jak to miało miejsce w czerwcu, również teraz osoby zainteresowane otrzymują małe informatory z zasadami pierwszej pomocy oraz najważniejszymi numerami alarmowymi.

Najbliższe szkolenie już w piątek – wszystkich serdecznie zapraszamy!