Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Warsztaty „Zapomniane i przypomniane na nowo”

Pod hasłem „Zapomniane i przypomniane na nowo” na osiedlu Dalki w Dniach od 7 do 18 sierpnia 2012 odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wielkopolanie”.


Warsztaty środkami finansowymi wsparło Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Z propozycji letniego wypoczynku skorzystało 50 dzieci ze szkół Powiatu Gnieźnieńskiego w wieku od 7 do 15 roku życia. Zainteresowanie zajęciami było bardzo duże. – Cieszę się, że nasza oferta spotkała się z tak olbrzymim zainteresowaniem – mówi Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, organizator zajęć ze strony Stowarzyszenia. – Zgłosiło się do nas tak dużo młodzieży, że nie mogliśmy wszystkich przyjąć. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zapewnić rozrywkę większej liczbie młodzieży, bo jak widać, jest to potrzebne – dodała.
Zajęcia odbywały się przez 10 dni pod okiem doświadczonej kadry nauczycieli i opiekunów, którzy świadczyli swoją pracę w ramach wolontariatu: Krystyny Kwaśniewskiej, Arlety Lipkowskiej, Marka Szczepaniaka, Danuty Kubiś, Marii Orlikowskiej-Kubiś, Marka Bukowskiego, Krystyny Piątek, Bogumiły Orzechowskiej, Heleny Walerjańczyk, Barbary Rachwalskiej, Marleny Hejny. – Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie wypoczynku i zupełnie bezinteresownie pomogli w zorganizowaniu czasu młodzieży – dodaje M. Cichomska-Szczepaniak.
Kierownikiem wypoczynku dla dzieci i młodzieży był proboszcz parafii p.w. Matki Zbawiciela ks. Konstanty Mrozek. Program warsztatów – „Zapomniane i przypomniane na nowo" – zachęcał uczestników do poznania elementów sztuki ludowej i regionalnej, do czynnego uczestnictwa w życiu kulturowym swojego regionu oraz zwiększał wiedzę i umiejętności w zakresie kultury regionu wielkopolskiego. Pierwszego dnia dzieci i młodzież poznawały historię życia przodków. Podczas warsztatów dzieci i młodzież wykonywały wycinanki ludowe, kwiaty z krepiny, wianki, elementy zdobnicze, decupage, prace szydełkowe, haftowały, robiły na drutach. Uczyły się także tańca ludowego i piosenki ludowej oraz wykonywały pamiątki z gliny, plasteliny i masy solnej. Zaangażowaliśmy dzieci i młodzież w praktyczne działania wytworów twórców ludowych. Zorganizowaliśmy gry i zabawy na boisku. Zajęcia były dostosowane do grup wiekowych. – dodaje organizatorka.
W Gospodarstwie Ekologicznym pani Sobolewskiej w Gąsawie uczestniczyli w wyrobie masła oraz piekli bułki, które to następnie spożywali z dużym apetytem, bo przecież nic tak nie smakuje jak własnoręcznie przygotowany posiłek. Dużą atrakcją było dojenie sztucznej krówki. Wyjazd uczestników warsztatów do Gospodarstwa Ekologicznego „Małe ZOO” z piknikiem w Pawłowie umożliwił na żywo obcowanie z przyrodą i zwierzętami. Dzieci uczestniczyły w grach i zabawach, miały okazję przejechać się bryczką. – Łączyliśmy współczesne umiejętności z tradycją. Przez dwa tygodnie odbywały się spotkania, których celem było przybliżenie dzieciom i młodzieży historii regionu. – mówi M. Cichomska-Szczepaniak.
Aby jeszcze bardziej pogłębić świadomość kulturową o naszym regionie, organizatorzy przygotowali również wycieczkę do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego – Skansenu w Dziekanowicach. Twórcom zależało na dokładnym odwzorowaniu wyglądu tradycyjnej wsi wielkopolskiej oraz ochronie i prezentacji tradycyjnych, drewnianych i murowanych zabudowań wiejskich, sprzętów domowych i gospodarczych oraz strojów ludowych. Na terenie Skansenu Miniatur w Pobiedziskach uczestnicy warsztatów zapoznali się ze znajdującymi się tutaj 35 miniaturami budowli prezentującymi strukturę przestrzenną Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski. Zaraz obok znajduje się Gród z wystawą machin oblężniczych, który z chęcią również młodzież zobaczyła. Zwiedzanie było tak przygotowane, aby dzieci z zainteresowaniem oglądały, słuchały i zadawały pytania, na które pracownicy bardzo chętnie odpowiadali.
Następnym etapem aktywnego wypoczynku było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Następnie, w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej dzieci wysłuchały z zainteresowaniem informacji przekazanych przez przewodnika na temat obrazów.
Podczas tych kilkunastu dni uczestnikom serwowane były staropolskie i ludowe posiłki. Na zakończenie warsztatów urządzono wystawę i przedstawiono prace uczestników wszystkich grup. Odbył się również ludowy balik, na którym uczestnicy ubrani w stroje byli ludowe i starodawne.
Warto również wspomnieć, że w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” dzieci spotkały się z przedstawicielami Policji i Straży Pożarnej. Policjant z KPP St. Sierżant Marek Ptak przypomniał o zasadach bezpiecznego zachowania nad wodą, na placach zabaw, podczas jazdy rowerem, przechodzenia przez jezdnię. W PSP dzieci zapoznały się ze sprzętem strażackim wykorzystywanym do akcji ratunkowej, obejrzały samochody strażackie i wysłuchały informacji nt. zastosowania sprzętu i działania strażaków w akcji. Zwiedzono również Starostwo Powiatowe. Uczestników warsztatów oprowadziła i informacji udzieliła p.o. Sekretarz Powiatu Małgorzata Cichomska-Szczepaniak.
O tym, jak bardzo podobał się tak zorganizowany czas letniego wypoczynku świadczyły podziękowania i oklaski, jakimi dzieci nagrodziły swoich opiekunów, ks. proboszcza Konstantego Mrozka oraz Małgorzatę Cichomską-Szczepaniak, reprezentującą Stowarzyszenie „Wielkopolanie”.
Warsztaty okazały się atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Różnorodny i bogaty program, nie tylko nie pozwolił na nudę, ale uczył i bawił.


2012-08-21
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 14-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21399766

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno