Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Wierzę w nasze społeczeństwo

O Dniu Niepodległości i wszystkim, co wydarzyło się wokół tego święta rozmawiamy z Dariuszem Pilakiem, Starostą Gnieźnieńskim

Panie Starosto, jesteśmy po obchodach Dnia Niepodległości. Jak oceniłby Pan ten dzień? W Gnieźnie staraliśmy się świętować na wesoło, było tak w wielu miastach, jednak nie wszędzie to się udało.

W tym roku postawiliśmy na radosne przeżywanie święta. Wpisuje się to doskonale w ideę prezentowaną przez Prezydenta Polski – aby przeżywać ten dzień w formie wspólnej zabawy, radości, a nie w „zaduszkowej” atmosferze. Dlatego wsparliśmy starania naszego Centrum Kultury, aby w tym roku wystąpił u nas Joszko Broda z dziećmi. Koncert dedykowany był dla najmłodszych i ich rodzin. Okazało się, że taka formuła bardzo przypadła do gustu naszym mieszkańcom. Uczenie się historii poprzez zabawę i śpiew może być bardziej efektywne niż kilka nudnych wykładów w szkole na ten temat.

W Gnieźnie odbyły się jeszcze oficjalne obchody na placu katedralnym. Był to ten bardzo uroczysty element przypominania o historii. Marszu żadnego nie było…

Tak. Oficjalne uroczystości również są potrzebne. W ten sposób oddajemy hołd i honory tym, którzy walczyli o niepodległość. Nie jestem zwolennikiem organizowania w Gnieźnie marszów niepodległościowych, nie wydaje mi się, aby taka formuła mogła się przyjąć. Jednak idea Prezydenta Komorowskiego, aby zorganizować jeden marsz jednoczący Polaków bardzo mi się podoba i uważam, że to jest dobry krok w stronę budowania społeczeństwa obywatelskiego w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Otóż to. Oprócz marszu prezydenta doszło do kilku innych manifestacji. Jak wiemy, nie udało się również uniknąć starć z policją.

Niestety to również staje się tradycją. Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, jednak wolność i demokracja, o którą walczyliśmy nie oznacza, że w ramach manifestowania swoich racji można robić to, co się chce. Często dochodzi do wzajemnych prowokacji, a pod przykrywką haseł niepodległościowych nawiązuje się do nienawiści i przemocy. Dzieli się Polaków. Tak nie powinno być. Tacyt powiedział, że tylko głupcy nazywają samowolę wolnością. Patrząc na to, co się dzieje podczas niektórych takich marszów ciężko się z tą myślą nie zgodzić.

W Gnieźnie doszło również do małego zgrzytu, na szczęście słownego. Mam tu na myśli banery, przygotowane przez Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, które pojawiły się w mieście. Zamiast haseł zachęcających do jedności i wspólnego świętowania, znalazł się tam podtekst skierowany w stronę obecnie rządzącej partii. Mocno zaprotestowali przeciwko temu Młodzi Demokraci. Co Pan o tym sądzi?

Niestety, w Gnieźnie jeszcze również nie dojrzeliśmy do prawdziwego czerpania z demokracji. Pokazują to wzajemne zaczepki, niejednokrotnie pyskówki na sesjach Rady Powiatu, czy właśnie takie hasła, które od czasu do czasu mają sprowokować drugą stronę. Powiem w ten sposób: osobiście nie zgadzam się z taką formułą manifestowania, która uderza w konkretne osoby. W tej chwili mamy w Polsce dość dużą swobodę, jeśli chodzi o wolność słowa, a gdzie wielka wolność, tam i wielkie błędy. Nie chcę oceniać tutaj reakcji Młodych Demokratów, ale rozumiem, że mogli poczuć się urażeni takimi hasłami, bo uderzają one dość precyzyjnie, prawie personalnie w konkretnych ludzi. Takie działania nie prowadzą do jedności. Raczej prowokują do nienawiści, do tego, aby w tobie coś się zagotowało, abyś pomyślał: może oni są źli, może trzeba ich usunąć. To rodzi falę przemocy, rozdrażnienia i tak dalej… Wolałbym, aby w tych miejscach pojawiło się raczej hasło przypominające o wartości święta niepodległości, wzywające do jedności, żeby nie dochodziło do wykorzystywania tego dnia do celów politycznych. Ale z tym muszą zmierzyć się ci, którzy dopuszczają się takich prowokacji. Muszą mieć świadomość konsekwencji, jakie za tym idą. Proszę pamiętać, że obecnie panująca władza została wybrana w demokratycznych wyborach. Atakowanie w taki sposób rządzących to również atak na tych, którzy tych ludzi wybrali. Nie można obrażać większości społeczeństwa. Apeluję w końcu o uszanowanie zdania wyborców. Takie działania świadczą o dużej niedojrzałości politycznej i braku zrozumienia czym jest wolność słowa i demokracja.

Czy Polska musi taka być – podzielona? Czy my, Polacy potrafimy jednoczyć się tylko w trudnych momentach?

Rozumiem frustrację społeczną. Żyjemy w trudnych czasach, w momencie kryzysu. Jednak sondaże pokazują, że mimo niepopularnych decyzji nadal większość Polaków ufa nam, a nawet kontrowersyjne decyzje mają służyć dobru Polski. Musimy być jednak czujni, bo różne siły wewnętrzne i zewnętrzne często dążą do tworzenia sztucznych podziałów. Podziały nigdy nie wychodzą na dobre. Wierzę jednak w nasze społeczeństwo. Wiem, że jesteśmy świetnym narodem, bardzo otwartym, wesołym, chcącym iść do przodu. Doceniamy suwerenność Polski i nikt nie może sztucznie próbować nas dzielić. Nie o to walczyli nasi przodkowie – abyśmy znowu się kłócili, wyzywali. Możemy się różnić i to jest piękne. Ale nauczmy się ze sobą rozmawiać, nie na siłę walczyć. Tylko to doprowadzi do rozwoju kraju.

Dziękuję za rozmowę.

2012-11-16
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21388995

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno