Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Bombki – znak rozpoznawczy Gniezna

Gniezno kojarzone jest z głównie z początkami Państwa Polskiego. Innym coraz bardziej rozpoznawalnym atrybutem Pierwszej Stolicy Polski są …bombki.

Jak podaje firma Kadpol z Gniezna, każdego roku do Wytwórni Szklanych Ozdób Choinkowych przybywa kilkaset grup zorganizowanych. Głównie są to wycieczki z Wielkopolski i innych okolicznych województw. Niemniej jednak tłumnie przybywają również grupy nie tylko z całej Polski, ale równie chętnie odwiedzają zakład produkcyjni zagraniczni goście z takich krajów jak przykładowo Rosja czy Dania, którzy są już stałymi bywalcami wytwórni. Każdorazowo grupy przyjezdne zwiedzają miasto, w tym przede wszystkim Wzgórze Lecha oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym szczególnym zainteresowaniem cieszy się wystawa zrealizowana w technice 3D. W okresie świątecznym, wg danych Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej, 95% ruchu turystycznego w Gnieźnie jest generowane właśnie przez wycieczki odwiedzające gnieźnieńskie fabryki bombek.

W ramach wizyt w gnieźnieńskich zakładach produkujących bombki są organizowane warsztaty plastyczne. Co ciekawe, warsztaty są organizowane przez cały rok, a specjalnie w okresie wielkanocnym malowane są szklane jajka i inne atrybuty tych świąt.

O poszczególnych etapach produkcji bombek można zapoznać się odwiedzając jedną z gnieźnieńskich fabryk bombek. Jak podaje Pan Dominik Kozłowski reprezentujący firmę Kadpol: „nie da się wszystkiego opisać, to trzeba zobaczyć na własne oczy. Dopiero wtedy można się przekonać ile wysiłku i pracy należy włożyć w wytworzenie takiej ozdoby. Być może zawieszając taką bombkę zastanowimy się chwilkę nad jej powstaniem, a może też będąc w sklepie wybierzemy prawdziwą szklaną bombkę zamiast sztucznych ozdób”.

Warto dodać, iż symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej, częściowo wyrosłej też na gruncie biblijnym:

Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.

Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.

Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.

Orzechy, zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.

Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.

Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.

Anioły mają opiekować się domem.

Wszystkie te ozdoby dla przeciętnego zjadacza chleba było stosunkowo drogie, dlatego też, pewien Niemiec- Hans Greiner, wymyślił szklane wydmuszki, mające imitować prawdziwe ozdoby choinkowe. Wkrótce też rozpoczął produkcję swoich szklanych ozdób na większą skalę. Początkowo bombki dmuchane ze szkła przypominały owoce oraz orzechy, jednakże z biegiem lat wprowadzano coraz więcej nowych form, które dziś możemy podziwiać na naszych choinkach.

Pionierem w produkcji ozdób choinkowych była Norymberga, ale dziś Polska jest potentatem w tej branży, a nasze wyroby podziwiane są na całym świecie. W Wielkopolsce z produkcji bombek słynie Gniezno.

Na podstawie:
www.naludowo.pl
www. mwmedia.pl
www.zimowyskarbic.bliox.pl
www.kadpol.pl


2012-12-21
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 14-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21398491

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno