Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Podwójny jubileusz – 20-lecie powstania Powiatu Tealtow-Flaeming oraz 10-lecie współpracy z Powiatem Gnieźnieńskim

W dniu 23 sierpnia 2003 r. Powiat Gnieźnieński i niemiecki Powiat Teltow – Flaeming* podpisali umowę o współpracy partnerskiej.

Wtedy powiat Teltow-Flaeming był stosunkowo młodym powiatem, który powstał w 1993 r. na bazie brandenburskiej reformy administracyjnej. Jako przedstawiciel Niemiec umowę partnerską podpisał Peer Giesecke, którego obecnie zastępuje na tym stanowisku Pani Kristen Gurske (p.o. niemieckiego Starosty). Od tej pory Powiat Teltow-Flaeming stał się dla Powiat Gnieźnieńskiego – równie młodej i niedoświadczonej na gruncie współpracy międzynarodowej jednostki administracyjnej mentorem i przewodnikiem po ścieżkach zjednoczonej Europy i wymiany międzynarodowych praktyk.

Na przestrzeni 10 lat oba Powiaty nieustannie wspierały się w wymianie wzajemnych doświadczeń na gruncie społecznym, gospodarczym i kulturalnym. Przez 10 lat współpracy partnerskiej Powiat Gnieźnieński i Teltow-Flaeming, cieszyły się ze wspólnych sukcesów. Wśród nich należy wspomnieć stworzenie wspólnego portalu internetowego kojarzącego polskich i niemieckich przedsiębiorców, wspieranie współpracy organizacji i wymiany osób niepełnosprawnych, czy wspólne świętowanie w trakcie Zlotu Turystyki Pieszej, który w ubiegłym roku odbył się w naszym niemieckim powiecie partnerskim.

Z okazji doniosłego jubileuszu 10 lat współpracy oraz 20 lat istnienia Powiatu Teltow-Flaeming - 25 maja br. w Luckenwalde odbyły się uroczyste obchody jubileuszowe nazwane Dniem Drzwi Otwartych, w których czynny udział wzięli przedstawiciele i delegaci Powiatu Gnieźnieńskiego: Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak, Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Telesfor Gościniak, Danuta Winiarska, Juliusz Trojanowski, Krystyna Żok, Marta Pacak, Kazimierz Kubów oraz dwa profesjonalne zespoły działające przy Centrum Kultury „Scena to dziwna” – Zespół Bapu i zespół Big Time, które na prośbę jubilatów uświetniły swoimi występami ten wyjątkowy dzień. Na terenie niemieckiego starostwa prezentowały się tego dnia obok polskich zespołów również kapele niemieckie, inicjatywy demokratyczne oraz grupy sportowe. Podczas pobytu w Luckenwalde delegacja Powiatu Gnieźnieńskiego odwiedziła nie tylko nowoczesną siedzibę starostwa, ale również gmach pobliskiego lotniska Schoenhagen.

Podczas kolacji poprzedzającej święto Drzwi Otwartych Powiatu Tealtow-Flaeming padły znamienne słowa o życiowych cieniach i blaskach we współpracy partnerskiej powiatów: Należy pamiętać, że współpraca międzynarodowa to przede wszystkim ludzie. Pragnę w tym miejscu wspomnieć św.p. Klausa Bochova, ówczesnego Przewodniczącego Rady Powiatu Teltow – Flaeming, jednego z sygnatariuszy naszego porozumienia. Miałem przyjemność Jego osobistego poznania, jako członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, a następnie jako Wicestarosta Gnieźnieński – wspomniał w swoim przemówieniu Przewodniczący Powiatu Gnieźnieńskiego Telesfor Gościniak.

Oceniając współczesne oblicze kontaktów istniejących między powiatami Teltow-Flaeming i Gnieźnieńskim możemy być pewni dobrze wykonanej pracy. Przez minione lata nabraliśmy odwagi i pewności we wspólnym działaniu. Jesteśmy silniejsi o doświadczenie i dojrzałość. Międzynarodowa współpraca nie jest bowiem administracyjnym zadaniem. Jest misją mającą na celu zmianę w świadomości społecznej, zbliżenie kultur i wzajemny szacunek tradycji dziedzictwa – podsumował Starosta Gnieźnieński Dariusz Pilak w swoim przemówieniu.

Obie strony zgodnie podkreślały, że współczesne oblicze partnerstwa musi zasadzać się na fundamencie zrozumienia i przyjaźnie, dzięki którym możliwe jest wspólne planowanie i realizacja śmiałych zamierzeń, które poza wydźwiękiem samorządowym przyczyniają się do łamania stereotypów i otwartości na międzynarodowy dialog społeczny.

*Powiat Teltow-Fläming leży na południe od Berlina, zajmuje teren ok. 2100 km kw pomiędzy wyżynami Teltower Platte i Niederer Fläming. Wiele zabytków architektury od średniowiecza do modernizmu oraz kilkanaście muzeów świadczą o ciekawej historii tego regionu. Największą atrakcją Teltow-Fläming jest centrum aktywnego wypoczynku Flaeming-Skate, która stanowi największą w Europie sieć dróg do jazdy na rowerze i na rolkach.

2013-05-29
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21356056

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno