Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Gniezno kontra Poznań? czyli jak animozje przekuć w zaletę

O stanie prac nad przygotowaniami do 1050 – rocznicy Chrztu Polski na konferencji prasowej w dniu 4 lipca br. poinformował Dariusz Pilak Starosta Gnieźnieński.

O tym, że Poznań coraz częściej akcentuje ‘swoją stołeczność’ wiadomo nie od dziś. Powiat Gniezno (a konkretnie, Gniezno i Lednica) posiada jednak bardzo wiele atutów, stanowiących przeciwwagę dla tego rodzaju poglądów. Naukowcy zajmujący się wiekami średnimi są podzieleni w powyższej materii i nie należy się temu zbytnio dziwić, bowiem różnica poglądów sprzyja rozwojowi nauki.

Tymczasem dużymi krokami zbliża się 1050 rocznica Chrztu Polski. Animozje poznańsko – gnieźnieńskie warto zatem wykorzystać w pozytywnym kierunku i taki właśnie plan ma Narodowe Centrum Kultury, które to decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało wskazane do przygotowania i realizacji ogólnopolskiej kampanii promocyjno – edukacyjnej dotyczącej jubileuszu Chrztu Polski.

Warto dodać, że od kilku miesięcy Starosta Dariusz Pilak zabiegał o obecność przedstawicieli komitetu gnieźnieńskiego ds. organizacji jubileuszu w ramach komitetu poznańskiego. Powyższe starania zostały zwieńczone tym, iż w pracach komitetu poznańskiego uczestniczą przedstawiciele Powiatu Gniezno, Miasta Gniezna i Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Dziś wiadomo już, iż obchody jubileuszu 1050 – rocznicy Chrztu Polski przybrały charakter państwowy. Aktualnie jest tworzony ogólnopolski komitet honorowy jubileuszu, w skład którego wejdą m.in. Prezydent RP, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałkowie wszystkich województw, zwierzchnicy kościołów w Polsce. Swój wewnętrzny komitet powołał również Episkopat Polski.

Inauguracja obchodów jubileuszu Chrztu Polski rozpocznie się uroczystą konferencją prasową w Poznaniu we wrześniu 2013 roku, podczas której zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs na hasło i logotyp kampanii. W konferencji prasowej wezmą udział władze Gniezna i Poznania (szczebla powiatowego i miejskiego), arcybiskupi Gnieźnieński i Poznański oraz Marszałek i Wojewoda Wielkopolski, jak również przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury. Podczas planowanej konferencji ma zostać podpisany specjalny list intencyjny o wspólnych przygotowaniach i obchodach uroczystości związanych z jubileuszem. Kulminacyjne obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski zaplanowano od kwietnia 2016 roku do końca 2016 roku.

Zostanie również przygotowana specjalna strona internetowa dedykowana jubileuszowi pod adresem www.chrzest966.pl. Ogólnopolska kampania promocyjno – edukacyjna będzie adresowana do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców (społeczeństwo polskie). Będzie ona zatem miała wszechstronny charakter i zróżnicowaną tonację, aby realizować ten sam cel. Zostaną wykorzystane rozmaite środki wyrazu dostosowane do potrzeb różnych odbiorców – poprzez Internet, prasę – drukowaną, radio i telewizję, outdoor oraz poprzez znane osobistości życia publicznego.

Jeszcze w 2013 roku Narodowe Centrum Kultury planuje wydać płytę (CD, winyl, mp3) z muzyką zawierającą elektroniczne interpretacje tradycyjnych polskich pieśni katolickich np. Chwalcie łąki umajone, Z dawna Polski itd. Całość przygotuje jeden z najciekawszych i najlepiej rozpoznawanych na świecie kompozytorów muzyki elektronicznej i modern classical – Michał Jacaszek. Jego płyty są wydawane w prestiżowych wytwórniach amerykańskich i Skandynawskich. Artysta skomponował także muzykę do obsypanego nagrodami filmu „Sala samobójców” Jana Komassy.

W planach jest również wyprodukowanie filmu o św. Wojciechu. Narodowe Centrum Kultury planuje zlecić produkcję filmu fabularnego o patronie Gniezna, Polski i Europy, do której zaangażowany będzie reżyser i scenarzysta o światowej renomie.

Jedną z ciekawostek będzie uruchomienie numeru 966 – telefonu do historyka. Pod tym numerem będzie pełnił dyżur historyk lub pracownik NCK, który będzie udzielał informacji o kampanii dt. jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Przypomnijmy, 1050 rocznica Chrztu Polski przypada w roku 2016. Chrzest Polski to zwyczajowa nazwa początku procesu chrystianizacji państwa polskiego i dziejów państwa polskiego. Proces ten został zapoczątkowany przez osobisty chrzest Mieszka I w 966 roku (najczęściej podawaną datą jest 14 kwietnia 966 roku, ponieważ zgodnie z ówczesnym zwyczajem ceremonia odbywała się w Wielką Sobotę).

Rok 966 jest datą, od której rozpoczynają się dzieje Polski. Ze źródeł spisanych niewiele wiadomo o tym, co działo się wcześniej na ziemiach nad Wisłą, Wartą i Odrą. Dwa najstarsze wydarzenia zapisane w Kronikach Galla Anonima to małżeństwo Mieszka z Dobrawą oraz chrzest Mieszka. Znaczenia Chrztu Polski nie da się przecenić. Od tego momentu nasza Ojczyzna zyskała swój stabilny, jednorodny fundament duchowy.

W perspektywie religijnej chrzest pozwolił dokonać zasadniczego zwrotu. Na płaszczyźnie politycznej chrzest odgrywał rolę państwowotwórczą. W dziedzinie edukacji chrześcijaństwo przyniosło wiedzę o świecie, także poza ziemskim. Na płaszczyźnie kultury chrzest odegrał rolę cywilizacyjną. W dziedzinie sztuki chrzest podniósł poziom polskiej architektury.

2013-07-08
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Środa 13-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21389172

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno