Dożynki z zespołem De Mono

Tegoroczne obchody powiatowo-gminnego święta plonów w Czerniejewie zainaugurowane zostały uroczystą Mszą Świętą, z udziałem władz Powiatu, Gmin oraz zaproszonych gości, w kościele p. w. Św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie, podczas której dziękowano za udane zbiory i kolejny rok owocnej pracy.

Po zakończeniu nabożeństwa spod kościoła wyruszył radosny i kolorowy dożynkowy korowód, prowadzony przez Orkiestrę Powiatu Gnieźnieńskiego. Swoje zaszczytne miejsce w korowodzie znalazły także imponujące wieńce dożynkowe, reprezentujące poszczególne gminy Powiatu Gnieźnieńskiego oraz sołectwa gminy Czerniejewo. Wśród dożynkowych gości w korowodzie przeszli także reprezentanci partnerskiego powiatu Teltow-Flaeming.

Barwny korowód przemaszerował na Stadion Miejski, gdzie odbyła się dalsza część dożynek. Uroczystości obrzędowe święta plonów rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu oraz wysłuchania hejnału Powiatu Gnieźnieńskiego. Następnie głos zabrali gospodarze dożynek - burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo - Danuta Grychowska oraz Starosta Gnieźnieński - Dariusz Pilak. W swoim wystąpieniu Starosta Gnieźnieński dziękował rolnikom za ich codzienny trud mówiąc: „Pomimo postępującego rozwoju technologii i produkcji nowoczesnych maszyn, jakość i efekt pracy na rzecz polskiej wsi wciąż zależy od rolnika. Praca na roli jest bowiem powołaniem, które podjąć i właściwie wypełniać mogą tylko nieliczni. Szacunek do ziemi i umiejętność obcowania z przyrodą, są nadal wyjątkowymi cechami, z których dumni mogą być polscy rolnicy. To dzięki waszej postawie wyrażającej szacunek dla pracy, tradycji i pamięci naszych przodków, możemy każdego dnia gościć na naszych stołach niewielki złocisty bochenek chleba, który będąc cennym darem natury, okupiony został codziennym wysiłkiem człowieka. Tradycyjne święto polskiej wsi, podsumowujące czas zbiorów, jakim są Dożynki, jest dziś dla nas możliwością podziękowania każdemu rolnikowi za trud pracy i świeży polski chleb”.

Po wystąpieniu gospodarzy nadszedł czas na tradycyjny obrzęd chleba, który poprowadził Zespół „Ave” z Kicina. Dożynkowy chleb na ręce gospodarzy Gminy i Powiatu wręczyli Starostowie Dożynek: Powiatowi - Zofia Bielecka z gospodarstwa Kosmowo, Aleksander Kujawski z miejscowości Głębokie -Gmina Kiszkowo; Gminni - Gabriela Lisiecka z Kosowa i Jan Owczarzak z Pakszyna oraz Asystenci Starostów Anna Frąckowiak i Robert Grunwald z Czerniejewa.

Po tej części uroczystości nastąpił równie podniosły moment w którym wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane na wniosek Starosty Gnieźnieńskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznakę honorowąotrzymali: Honorowe odznaki wręczyli wyróżnionym rolnikom gospodarze dożynek oraz parlamentarzyści. Starosta Dariusz Pilak wręczył także odznaczenia przyznane rolnikom przez Powiat. Wyróżnienia otrzymali: Szczególne wyróżnienie za bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi i działalność społeczną przyznanoAleksandrowi Kujawskiemu. Medal Milenijny za zasługi dla gminy Czerniejewo otrzymałPan Szczepan Kropaczewski. Wręczono także okolicznościowe medale z okazji 150-lecia Kółek Rolniczych.

Podczas Dożynek przyznano także nagrodę dla najlepszego wieńca dożynkowego. Zwycięzcą w tej konkurencji okazał się wieniec z Niechanowa

Uroczystości dożynkowe w Czerniejewie trwały do późnych godzin wieczornych. Poza występem znanego na polskiej scenie muzycznej zespołu De Mono z Andrzejem Krzywym, na stadionie miejskim można było zobaczyć między innymi pokaz woltyżerki, zawody Strongman, czy pokaz laserowy. Najmłodsi mogli pobawić się na dmuchanej zjeżdżalni, pojeździć bryczką lub mini-kolejką.