Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Powiat na dobrej drodze

Powiatowy Zarząd Dróg przeznaczy na inwestycje drogowe w 2013 roku ponad 2 mln 100 tys. złotych. Ponadto firma budująca drogę ekspresową S5 wykonała prace inwestycyjne na drogach powiatowych w br. na wartość około 900 tys. złotych. Łącznie daje to kwotę przeszło 3 mln zł!

Wśród najbardziej istotnych inwestycji remontowych na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2013 wymienić należy przebudowę newralgicznego punktu w powiecie, gdzie wymagana była poprawa poziomu bezpieczeństwa kierujących, rowerzystów i pieszych. W tym celu za kwotę sięgającą 900 tys. złotych rozpoczęto przebudowę skrzyżowania ulic Gdańska-Winiary-Biskupińska w Gnieźnie, gdzie wykonane zostaną dodatkowe pasy ruchu, nowa nakładka bitumiczna oraz inteligentna sygnalizacja świetlna sterowana odpowiednio do natężenia ruchu pojazdów.

Zakończono również odbudowę pętli indukcyjnej na skrzyżowaniu ulic Budowlanych i Staszica, co znacząco poprawi w tym miejscu płynność ruchu. Także ul. Konikowo doczekała się nowego oblicza. Za sprawą inwestycji prowadzonej równolegle przez Urząd Miasta (który na odcinku 300 m wykonał kanalizację ogólnospławną) i Powiat (który wykonał nakładkę bitumiczną długości 400 m). Po wykonaniu prac związanych z instalacja gazową ułożona zostanie dalsza część nakładki bitumicznej (200 m) do ulicy Pocztowej. Ulica stanie się wreszcie równą i bezpieczną drogą.

PZD przygotowuje również ogłoszenie przetargu na przebudowę ul. Słonecznej, o którą od wielu lat wnioskowali mieszkańcy Gniezna. Przebudowa przyczyni się do likwidacji charakterystycznych już dla ul. Słonecznej nierówności na nawierzchni jezdni.

Kolejną inwestycją przewidzianą do wykonania jeszcze w tym roku będzie przebudowa drogi - jezdni na odcinku Kiszkowo-Rybno. Na drodze wykonana zostanie nakładka bitumiczna długości 2,3 km, która znacząco poprawi komfort jazdy i bezpieczeństwo poruszających się na tym odcinku uczestników ruchu. Coraz bardziej widocznych na naszych drogach rowerzystów z pewnością ucieszy fakt planowanej na tym samym odcinku, ale w roku 2014 budowy ścieżki rowerowej i chodnika. Co warto zaznaczyć będzie to wspólna inwestycja Gminy i Powiatu. Powiat złożył także wniosek o dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych u Wojewody Wielkopolskiego.

W bieżącym roku zostanie także opracowana dokumentacja na przebudowę wiaduktu na ul. Orcholskiej, którego wysłużona konstrukcja wymaga modernizacji. W tym celu w 2014 roku PZD wnioskować będzie o dofinansowanie inwestycji w 50% z Ministerstwa Infrastruktury. Prace obejmą wymianę nawierzchni mostu, wykonanie nowych barier i wydzielenie nieistniejącego do tej pory na wiadukcie chodnika dla pieszych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo rowerzystów poruszających się w najbardziej obleganych, szczególnie w sezonie letnim, popularnych ze względu na walory turystycznie miejscach, Powiat Gnieźnieński kwotą 150 tys. złotych dofinansował Gminę Witkowo na inwestycję obejmującą budowę ścieżki rowerowej na odcinku Witkowo-Chłądowo.

Dzięki umowie z Powiatem Gnieźnieńskim firma „Dragados” pracująca przy budowie drogi S5 przeprowadziła modernizację dróg – nakładek bitumicznych i poboczy na odcinkach Łubowo-Pierzyska, Łubowo-Leśniewo, w Wierzycach i na odcinku Trzemeszno-Miaty oraz ulicy Wyszyńskiego w Trzemesznie. Łączna długość wyremontowanych przez firmę dróg to ponad 2 km.

Kolejną istotną pracą dla poprawy płynności i bezpieczeństwa ruchu było wykonanie nakładek w miejscach ciągłych remontów i licznych uszkodzeń nawierzchni dróg - w Gnieźnie: skrzyżowania ulic Orcholska-Lednicka, ul. Gdańskiej z drogą nr 5, oraz w powiecie: w miejscowościach Polska Wieś, Wełnica i Goraniec – przetarg.

Odpowiadając na liczne postulaty pieszych oraz w trosce o ich bezpieczeństwo PZD w 2013 roku wykonał oraz realizuje remont chodników w miejscowościach Trzemżal, Zieleń, Żydowo, Marysin (wspólnie z Gminą Niechanowo) oraz na niebezpiecznych odcinkach w Gnieźnie: na ul. 3 Maja, ul. Libelta i ul. Słonecznej.

Dla poprawy odwodnienia Powiatowy Zarząd Dróg wykonuje na drogach pozamiejskich scinkę poboczy (w sumie na długości blisko 45 km) w gminach: Niechanowo, Kłecko, Mieleszyn, Kiszkowo oraz Witkowo. Remonty mostów i przepustów wykonano w miejscowości Orchoł, Strzyżewo Paczkowe i na ul. Wełnickiej w Gnieźnie. Ogłoszono również przetarg na remont w miejscowości Pawłowo.

Pośród wielu zadań PZD realizuje także corocznie plan bieżącego utrzymania obejmujący: prace porządkowe, remonty cząstkowe i profilowanie dróg, malowanie pasów, wymianę i regulację oznakowania, koszenie traw, wycinkę drzew i krzewów oraz zimowe utrzymanie.


2013-10-02
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Czwartek 14-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21399617

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno