Rowerowa sobota w powiecie

Ponad 240 uczestników, wymarzona pogoda i pasja która połączyła pokolenia. Tak najkrócej można scharakteryzować otwarcie szlaków rowerowych w powiecie gnieźnieńskim, które odbyło się w minioną sobotę na gnieźnieńskim rynku.

Uroczystość otwarcia nowych, oznaczonych od podstaw szlaków rowerowych w powiecie gnieźnieńskim, poprzedziła rajd rowerowy wzdłuż czerwonego szlaku. Rajd zorganizował Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie oraz Starostwo Powiatowe.

Otwierający imprezę Starosta Dariusz Pilak serdecznie podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wytyczenia nowych atrakcyjnych szlaków, którymi bez obaw poruszać się mogą rowerzyści.

Swojej radości z powstania malowniczych tras turystycznych w powiecie nie kryli również Telesfor Gościniak - Przewodniczący Rady Powiatu, Dariusz Łukasiewicz z Gnieźnieńskiego Klubu Kolarstwa Górskiego oraz Grażyna Bernaciak z Polskiego Klubu Ekologicznego. Pomysł i realizację przedsięwzięcia pochwalił także Andrzej Kaleniewicz - Kierownik Oddziału Turystyki w Departamencie Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Po oficjalnym powitaniu nadszedł wreszcie czas startu w kierunku Dziekanowic, gdzie zaplanowano część rozrywkową – konkursy, gry i zabawy oraz zorganizowano poczęstunek dla rowerzystów. Co ciekawe rajd przyciągnął nie tylko osoby na co dzień związane z turystyką rowerową, ale i tych, którzy w ciekawy i aktywny sposób chcieli spędzić majowy weekend. Na trasie były więc całe rodziny, młodzież, a także seniorzy – najstarszy uczestnik miał ponad 70 lat oraz ci najmłodsi (rekordzista miał 16 miesięcy).

Rajd zakończono około 17.00 na gnieźnieńskim rynku. Właśnie w tym miejscu każdy z pięciu szlaków ma bowiem swój początek i koniec.

W sumie na terenie powiatu gnieźnieńskiego oznakowano ok. 290 km szlaków z czego główne pętle to: