Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

75. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

17 września uczczono 75. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Uroczystość upamiętniającą ofiary tragicznych wydarzeń września 1939 roku zorganizował samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego.

Rocznicowe obchody zainaugurowała Msza św. w Kościele Garnizonowym. Po nabożeństwie wszyscy goście, poczty sztandarowe w towarzystwie Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i akompaniamencie Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego przeszli pod obelisk w Parku Miejskim im. gen. Wł. Andersa, gdzie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i Apel Poległych.
Okolicznościową modlitwę odmówił ks. kapelan płk Piotr Gibasiewicz. Apel Poległych odczytał mjr Grzegorz Schmidt. W krótkim przemówieniu okolicznościowym Starosta Dariusz Pilak podziękował uczestnikom uroczystości za pamięć o naszych bohaterach.

Odnosząc się do obchodzonej rocznicy mówił:

75 lat temu – 17 września 1939 roku – zdradliwy akt sowieckiej agresji na Polskę dobitnie potwierdził wybuch drugiej wojny światowej. Zbrojne wystąpienie wschodniego sąsiada przeciwko naszej Ojczyźnie było nie tylko złamaniem międzynarodowego prawa, ale co gorsza, zaprzeczeniem przez sowieckie władze istnienia państwa polskiego
To przerażające fakty, które współcześnie powinny być dla każdego z nas nauką. Łatwo bowiem niesprawiedliwie sądzić, oceniać i karać. Łatwo jest podnieść rękę w geście nienawiści i w imię nierealnych idei. Trudniej jest naprawić wyrządzone krzywdy. Współczesny świat powinien opierać swoje funkcjonowanie na dialogu i dążeniu do porozumienia. Tylko wspólne działanie i otwartość na drugiego człowieka gwarantują bowiem trwały pokój. Jednocześnie nikomu nie wolno zapominać o przeszłości, nie wolno fałszować historii. O tragicznych momentach w dziejach Polski, Europy i Świata należy mówić i wyciągać z nich wnioski na przyszłość.
Dziś, po 75 latach, żyjąc w zjednoczonej i wolnej Europie, na podstawie dobiegających do nas informacji i doniesień medialnych czujemy pewien niepokój. Za sprawą konfliktu na wschodniej Ukrainie, stajemy w obliczu podjęcia wszelkich starań o utrzymanie ładu i pokoju na naszym kontynencie. Od zakończenia II wojny światowej żadne ze zbrojnych walk nie toczył się tak blisko naszych granic. Doświadczenia z roku 1939 uczą, że wojna nigdy nie może być uzasadniona i usprawiedliwiona. Rosja, Ukraina, Polska, Europa – powinny w dobie coraz intensywniejszego przenikania się wielu kultur i narodowości stanowić jedną wspólnotę, która bezwzględnie szanuje własne odrębne tradycje, pochodzenie, terytorium i obyczaje.


Krótkie słowa podziękowań odczytał także Janusz Sekulski - Prezes Gnieźnieńskiego Koła Stowarzyszenia „Katyń” w Poznaniu.

W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta, Rady Powiatu Gnieźnieńskiego i Rady Miasta Gniezna, Dowódca 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, Komendanci Policji, Straży Pożarnej, Harcerze, Kombatanci, przedstawiciele szkół i stowarzyszeń oraz mieszkańcy naszego miasta i powiatu.2014-09-18
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 15-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21414283

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno