Tę prawdę jesteśmy winni ofiarom Katynia

„… w rocznicę Zbrodni Katyńskiej myśląc o winie i odpowiedzialności za przeszłość, musimy zwrócić się w stronę przyszłości. Katyń, choć znak polskiej męki, powinien stać się symbolem wspólnej pamięci, zobowiązaniem do zgodnej, powtarzam zgodnej pracy ...

dla naszej przyszłości – na rzecz samorządu i Polski” powiedziała Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński, podczas obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystości zorganizowane przez samorząd Powiatu Gnieźnieńskiego oraz stowarzyszenie Katyń, upamiętniające ofiary wydarzeń z kwietnia 1940 roku odbyły się 13 kwietnia. Obchody zainaugurowała Msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie, której przewodniczył Abp senior Henryk Józef Muszyński.

Po zakończeniu Mszy św., okolicznościowym przemówieniu Janusza Sekulskiego ze stowarzyszenia Katyń oraz uroczystym przemarszu ulicami Gniezna, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Powidza i orkiestry dętej, w Parku Miejskim im. Gen. Władysława Andersa odbyła się druga część uroczystości. Pod pomnikiem Pamięci Policjantów Zamordowanych w Twerze modlitwę odmówił ks. ppłk. PiotrGibasiewicz.

W okolicznościowym przemówieniu Beata Tarczyńska, Starosta Gnieźnieński, zaznaczyła, że tragiczne katyńskie losy odmieniły na zawsze historię Polski. „Pamiętamy, że przez prawie pół wieku od tamtych tragicznych wydarzeń wiedza o losie wziętych do niewoli lub aresztowanych, a następnie zamordowanych ograniczała się jedynie do pobieżnych informacji o egzekucjach, które przekazywano w wielkiej tajemnicy i lęku, a wszystko to w aurze historycznego, notorycznie powtarzanego kłamstwa.
Dzisiaj uroczyście, choć z pochylonymi głowami, stajemy w tym szczególnym dla powiatu gnieźnieńskiego miejscu, aby zamanifestować, że prawda jakakolwiek ona jest, nie da się ukryć. Tę prawdę jesteśmy winni ofiarom Katynia, wiernym synom Rzeczpospolitej” – dodała. Po słowach pani Starosty, Apel Poległych odczytał porucznik Mariusz Maraszkiewicz. Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek oraz wspólne odśpiewanie Roty.

W obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, radni rad Miasta Gniezna, Powiatu Gnieźnieńskiego oraz Gmin Powiatu Gnieźnieńskiego, przedstawiciele służb mundurowych, duchowni, reprezentacje uczelni, szkół, stowarzyszeń,rodziny gnieźnieńskich policjantów, którzy zginęli w 1940 roku w Twerze, a także mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego.