Młodzież polonijna z wizytą w powiecie gnieźnieńskim

„Łączy nas Polska i młodość”. To hasło przewodnie X Światowego Zlotu Młodzieży Polonijnej „ORLE GNIAZDO 2015”, który odbywa się w Wągrowcu. W ramach bogatego programu warsztatów i spotkań, ponad 100-osobowa grupa młodzieży z całego świata odwiedziła w niedzielę 2 sierpnia br., powiat gnieźnieński.

Uczestnicy tegorocznego Zlotu zwiedzili z przewodnikiem gnieźnieńską Katedrę, Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Miłym akcentem pobytu w Gnieźnie była możliwość spotkania młodzieży z Dariuszem Iglińskim Przewodniczącym Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, który podarował wszystkim zlotowiczom foldery z serii „Tu powstała Polska”.Nie zabrakło również chwili wolnego czasu na Rynku.

Jak informują organizatorzy Zlotu„Orle Gniazdo”, celem spotkań jest między innymi poznawanie kraju pochodzenia swoich przodków, kontakt z polską kulturą, pogłębienie wiedzy o Polsce, propagowanie postaw patriotycznych, przygotowanie młodzieży do różnorakich form działania na rzecz ruchu polonijnego i oczywiście aktywny wypoczynek.

Pierwszy Zlot Orle Gniazdo” odbył się w 1997 r. z inicjatywy śp. prof. Andrzeja Stelmachowskiego - pierwszego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.