Dzwon„Mieszko i Dobrawa”zabrzmiał po raz pierwszy

Pragnąc uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski, z inicjatywy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy odlano i ustawiono na Ostrowie Lednickim jubileuszowy dzwon „Mieszko i Dobrawa”. Po raz pierwszy dzwon zabrzmiał w miniony piątek 21 sierpnia.

Dzwon posadowiono tuż przy palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim.–Ten dzwon jednoznacznie reprezentuje dynastię piastowską - mówił podczas uroczystej próby dzwonu prof. Andrzej M. Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. – Pokazuje czas, miejsce i przestrzeń w której rodziło się Państwo polskie. W dzwonie zawarty jest symbol tego właśnie początku, a wraz z nim dziedzictwo wszystkich kolejnych pokoleń -tłumaczył dyrektor A. Wyrwa.

W symbolicznej próbie dzwonu uczestniczyli Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński oraz Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński i Robert Gaweł, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.- To wyjątkowy sposób upamiętnienia tak ważnej dla Polski rocznicy – mówiła Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – Donośny dźwięk dzwonu będzie rozbrzmiewał podczas najważniejszych dla naszego powiatu i całego kraju wydarzeń przypominając tym samym, że właśnie „Tu powstała Polska” – zaznacza B. Tarczyńska.

Poświęcenie dzwonu zaplanowano na 14 kwietnia 2016 roku, podczas uroczystych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dzwon o średnicy 70 cm, powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, brzmi w tonacji d/2 i waży 220 kg.