Strona główna Mapa serwisu Kontakt
    PWB- w dniu 28 kwietnia konsultacje w PWB odwołane z powodu szkolenia. Za utrudnienia przepraszamy.     Wojskowa Komenda Uzupełnień poszukuje kandydatów na szkolenie w służbie przygotowawczej – korpus szeregowych (szkolenie odbywa się w terminie od 04/05 maja 2017r. do 31 sierpnia 2017r.     Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gnieźnie        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Dąbrówka ponownie w Gnieźnie

Dubrouka ad Meskonem venit - tak brzmi zapis Roczników Kapituły Krakowskiej z 965 roku. Już 25 września br., punktualnie o godzinie 12.00 Dobrawa przybędzie do Mieszka po raz drugi.

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Centrum Kultury eSTeDe oraz teatr „Circus Ferus” chcą odtworzyć to historyczne wydarzenie, lecz już w bardzo współczesnej formie. W czwartek, 10 września br., w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca imprezę plenerową „Zanim Mieszko przyjął Chrzest - Przybycie Dąbrówki do Gniezna”. - Chcemy, by to wydarzenie przede wszystkim wpłynęło na świadomość mieszkańców – mówi Robert Gaweł, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. – Inicjatywa w niekonwencjonalny sposób przypominać ma fakty związane z powiatem gnieźnieńskim, jako miejscem, gdzie rodziła się polska państwowość - tłumaczy R. Gaweł. - Według źródeł historycznych Dąbrówka przybyła do Gniezna w 965 roku, stąd właśnie data performance.
Współorganizatorem i koordynatorem wydarzenia jest powiatowe Centrum Kultury eSTeDe. – 25 września w samo południe spod budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki wyruszy barwny, spontaniczny i głośny korowód – informuje Grzegorz Reszko, dyrektor CK eSTeDe. – Paradzie na Rynek, ulicami: Łubieńskiego, Dąbrówki, Wyszyńskiego, Jana Pawła II, Sienkiewicza i Chrobrego towarzyszyć będą nietypowe pojazdy. Reszta to niespodzianka – dodaje G. Reszko. O oprawę imprezy zadbają członkowie poznańskiej grupy „Circus Ferus”. Jak mówi lider formacji Kuba Kapral – tego dnia w Gnieźnie będzie efektownie, zabawnie, ale i wzruszająco.
- W organizację symbolicznego, ponownego przybycia Dąbrówki do Gniezna włączyły się szkoły ponadgimnazjalne powiatu gnieźnieńskiego, których poprzebierani uczniowie również wezmą udział w orszaku Dąbrówki – mówi Marcin Makohoński, dyrektor wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego. – W ten sposób, łącząc walory edukacyjne i rozrywkowe, zachęcamy młodzież do odkrywania naszej wielkiej historii, która bezdyskusyjnie miała swój początek na terenach obecnego powiatu gnieźnieńskiego – zaznacza M. Makohoński.
Z całą pewnością 25 września br., czeka nas wyjątkowe w skali powiatu wydarzenie. Już dziś wszystkim mieszkańcom życzymy dobrej zabawy.

2015-09-11
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt wspierania biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 28-04-2017 r.    Licznik Odwiedzin18537575

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno