Strona główna Mapa serwisu Kontakt
WKU Konin – nabór do służby przygotowawczej     "Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

Inauguracja gry turystycznej – „Gniezno, Ostrów Lednicki. Chrzcielnica Polski”

Ilu metrów sięgały wały grodu lednickiego? Z jakiego okresu pochodziło drewno, z którego zbudowane zostały mosty na wyspę? Kiedy powstała pierwsza świątynia na miejscu obecnej Katedry gnieźnieńskiej?

Który kościół w przeszłości służył jako miejsce spotkań bractw, cechów i rolników? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć korzystając z nowo wydanych dwóch gier turystycznych – dotyczących Ostrowa Lednickiego i Gniezna.

Pierwszymi graczami, którzy będą mieli okazję spróbować swoich sił w rozgrywce na Ostrowie Lednickim będą już w piątek 16 września, drużyny ze szkół podstawowych w Jordanowie (woj. małopolskie), Warszawie, Szczecinku, Koszalinie i Kłodawie (woj. pomorskie) - laureaci II ogólnopolskiego konkursu pn. „Tu powstała Polska – Chrzest Polski”.

Gry polegają na rozwiązaniu specjalnych zagadek zlokalizowanych w terenie, które nawiązują do wydarzeń sprzed 1050 lat. Odnajdując na kartach obiekty oznaczone na planie greckimi literami, należy do¬pasować do każdego z nich element z fotografii bądź wskazówkę zawartą na odwrocie karty. Wpisując odpowiednie łacińskie li¬tery w kolejne puste pola gracz pozna hasło. Hasła z obu gier utworzą wspólnie hasło końcowe. Bawić się można w sposób indywidualny lub zespołowo. Każdy, kto pozna hasło końcowe będzie mógł się wpisać na listę zwycięzców w Internecie i pobrać imienny certyfikat. Karty do gry będzie niebawem można pobrać w wybranych obiektach turystycznych i kulturalnych na terenie Gniezna i Gminy Łubowo. Karty do gry będzie również można pobrać z Internetu. Zakładany wiek gracza, to 9+. Średni czas gry na Ostrowie Lednickim wynosi 60 min, na terenie Gniezna 90 min.

Gra turystyczna to specjalna odmiana gry miejskiej. Jest to nowa forma zwiedzania oraz odkrywania historii i kultury danych miejsc w formie zabawy niemal 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Gra miejska z założenia jest odzwierciedleniem zasad gier planszowych. Dany obszar staje się planszą, po której poruszają się uczestnicy. W każdym punkcie uczestnicy otrzymują zestaw różnorodnych zadań do rozwiązania i wskazówki, dzięki którym mogą dotrzeć do kolejnego miejsca. Idea gry zasadza się na triadzie: zabawa – nauka - integracja. Nie liczy się szybkość pokonania trasy od startu do mety, ale odnalezienie wszystkich miejsc postojowych oraz rozwiązanie zadań.

Przypomnijmy, w roku 2015 Powiat Gnieźnieński wspólnie z samorządem miasta Gniezna wydali pierwszą grę turystyczną pn. Gniezno – Miasto Królów, która była dedykowana 990 rocznicy pierwszej koronacji. Bardzo dobry odbiór gry ze strony turystów zachęcił samorząd powiatowy do wydania dwóch następnych gier, tym razem poświęconych rocznicy Chrztu Polski.

Wydanie dwóch gier turystycznych to element projektu pn. „Ogólnopolska kampania edukacyjna dla dzieci i młodzieży” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Chrzest 966. W ramach projektu opracowane zostały również scenariusze lekcji adresowane do nauczycieli historii w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także został wydrukowany w ilości 40 tys. szt. i przesłany do wszystkich szkół w Polsce V plakat z serii Kultura Piastów dla dzieci na temat chrztu Mieszka I.
2016-09-15
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Piątek 15-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21408771

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno