Strona główna Mapa serwisu Kontakt
"Pomoc zimowa dla osób bezdomnych"            Bezpłatne badania mammograficzne     Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa                 Informacja - wykaz nieruchomości Powiatu do oddania w najem Program Profilaktyki Zespołu Stopy Cukrzycowej - zapraszamy na bezpłatne badania                   Informacja KRUS - bezpieczeństwo pracy z nawozami i środkami ochrony roślin       Oferta Liceów Ogólnokształcących               Informacja PUP w Gnieźnie - WRPO III        Informacja PUP w Gnieźnie - POWER III        Odra - informacja             Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu gnieźnieńskiego w roku 2017       Programy profilaktyczne realizowane w ramach NFZ           

13 pomysłów na Gniezno i okolice, czyli przewodnik tematyczny dla turystów

Zieloną trasą po ziemi gnieźnieńskiej, trasa techniki i przemysłu, śladem wybitnych postaci to tylko przykładowe propozycje tematycznych tras turystycznych po powiecie gnieźnieńskim.

Na zlecenie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie powstał przewodnik tematyczny dla turystów, który przedstawia 13 gotowych pomysłów na zwiedzanie Gniezna i okolic.

Przewodnik opracował zespół autorów pod redakcją prof. GSW Milenium dr hab. Armina Mikos von Rohrscheidt. Publikację można zakupić w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie, w Muzeum Początków Państwa Polskiego, w Muzeum Zabytków Kultury Technicznej oraz w Księgarni Archidiecezjalnej.

O przewodniku

Wielu współczesnych turystów decyduje się na samodzielne zwiedzanie wybranego przez siebie zakątka świata. Zwiększa się też odsetek grup rodzinnych i turystów indywidualnych, którzy chętnie zapuszczają się „na własną rękę” w przestrzeń turystyczną. Chcąc jednak trafić do najważniejszych miejsc i zetknąć się z istotnymi elementami lokalnej historii czy tożsamości, a także z najciekawszymi postaciami lub opowieściami, potrzebują oni fachowego wsparcia. Nie może ono jednak odebrać im swobody oraz nudzić w wolnym czasie, który chcą wypełnić urozmaiconym wypoczynkiem, a może i przygodą.

Owo fachowe - nienarzucające się wsparcie przybrało postać Przewodnika Tematycznego dla Turystów „13 pomysłów na Gniezno i okolice”. Nie jest on kolejną „przegadaną” książką o zwiedzanym obszarze, zapełnioną tysiącami faktów i interpretacji oraz przydługimi wywodami o każdym obiekcie. Nie jest też do przesady naszpikowany fotografiami. Przewodnik zawiera podane w możliwie krótkiej formie informacje przydatne właśnie poszczególnym grupom zwiedzających i dla nich interesujące. Ujęty jest w formie zbioru propozycji spacerów (wycieczek) tematycznych z wyselekcjonowanymi informacjami. Poszczególne informacje w ramach każdego opisu obiektu - za pomocą prostego schematu i jednoznacznych symboli (ikonek) - wybiera do przeczytania sam turysta, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Sylabus miejsc i jego funkcje

Na przewodnik składają się krótkie wprowadzenia tematyczne, wraz z mapkami kilkunastu tras oraz odrębne opracowania o poszczególnych ciekawych miejscach, czyli ich turystyczne sylabusy, skonstruowane z użyciem różnorodnych form przekazu. Sylabus:

  • koncentruje uwagę zwiedzającego na jednym obiekcie lub miejscu
  • zestawia osobne i różnorodne moduły informacji
  • gromadzi różne optymalne formy przekazu
  • wskazuje potencjalnych adresatów danej informacji
  • włącza miejsce lub obiekt w trasy zwiedzania tematycznego

To ostatnie oznaczenie sprawia, że przewodnik jest dostosowany również do tematycznych zainteresowań turysty. Sylabus wspiera użytkownika w samodzielnym planowaniu i realizacji jego zwiedzania - atrakcyjnie oraz zgodnie z oczekiwaniami. Przy okazji sylabus urozmaica spotkanie zwiedzającego z miejscem lub obiektem dzięki zastosowaniu zróżnicowanych środków przekazu jak anegdoty, cytaty literackie lub legendy.

„Wybierz, co chcesz”

W pojedynczym sylabusie zestawione zostają wszystkie najważniejsze informacje, ale także treści szczególnie ciekawe na temat danego miejsca lub obiektu. O każdym z nich zostają więc podane istotne daty i fakty, wspomniani sławni ludzie z nim związani i opisane przełomowe wydarzenia. Samodzielnej selekcji informacji służy też forma graficzna. Odpowiednie kolory czcionki oraz jej kroje wyodrębniają poszczególne elementy opisu. Dzięki nim zwiedzający może ograniczyć się do najważniejszych - podstawowych informacji. Jeśli ma więcej czasu i jego zainteresowanie danym obiektem jest większe, może wybrać w opisie wątki uzupełniające, dzięki czemu dowie się m.in. co czyni miejsce czy obiekt niezwykłym i unikalnym.

„Wyławianie” tematu z przestrzeni

Selekcja informacji w obrębie samego sylabusa to nie wszystko. Prawdziwym novum przewodnika i jego cechą unikalną ma być przystosowanie do funkcji „asystenta” w samodzielnym odkrywaniu i interpretowaniu przestrzeni powiatu. Wyróżnimy więc w niej kilkanaście wątków tematycznych. Wszystkie one są oparte na autentycznych wydarzeniach, procesach historycznych i biografiach ludzi lub prezentują dziedziny życia społecznego i kulturalnego. Stanowią one odrębne całości, rozwijające się w kilkanaście wielobarwnych opowieści o jednym i tym samym obszarze. Przez zestawienie propozycji, opatrzenie ich wprowadzeniami, ustalenie logicznej kolejności zwiedzania i przestrzenne opracowanie tras użytkownik otrzymuje gotowy, indywidualny, tematyczny przewodnik. W poszczególne tematy wprowadzają i rozwijają je krok po kroku opisy tras, umieszczone w pierwszej części przewodnika i uzupełnione mapkami. Wprowadzenie tematyczne, wraz z mapką, automatycznie „wybiera” trasę i łączy na niej poszczególne obiekty. Zaznaczone na mapkach symbole poszczególnych stacji odsyłają zwiedzającego wprost do konkretnych sylabusów, z których można skorzystać po dojściu na miejsce. Przez każdy sylabus zostały z kolei poprowadzone osobne ścieżki tematyczne, selekcjonując, wyróżniając i wskazując w nim, za pomocą ikonki tematycznej, konkretne informacje istotne z punktu widzenia wybranej trasy. Umożliwia to odbycie spaceru (wycieczki) proponowaną trasą i błyskawiczne wyselekcjonowanie w każdym miejscu z dłuższych tekstów sylabusów tych informacji, które „składają” opowieść na wybrany przez niego temat. W ten sposób zwiedzający sam śledzi wiodący wątek w ramach pewnego ciągu, który staje się elementem jednolitego opowiadania. Ikonki symbolizujące poszczególne wątki tematyczne użytkownik przewodnika znajdzie na mapkach, u góry każdego sylabusa, należącego do danej trasy, a także po lewej stronie – w odniesieniu do jego treści. Dzięki nim bez trudu „wyłowi” w trakcie spaceru interesujące go informacje.

2017-01-30
  Drukuj
  Polecamy
  Rezerwacja
Wydział Komunikacji
i Transportu
Rezerwacja rejestracji pojazdów
    UNIA EUROPEJSKA
więcej...
    Patronat i Logo
Logo Powiatu Gnieźnieńskiego jest narzędziem promocyjnym i marketingowym wykorzystywanym do...
więcej...
    Punkt Wspierania Biznesu
Punkt wspierania biznesu działa w strukturach Gnieźnieńskiego Starostwa Powiatowego...
więcej...
    Informator medyczny i wykaz aptek
Informator medyczny to zbiór przydatnych dla pacjenta informacji dotyczących m.in. praw pacjenta...
więcej...
    Rzecznik Praw Pacjenta przypomina
Kampania społeczna pn. „Rzecznik Praw Pacjenta przypomina” pomoże w pełni korzystać z przysługujących pacjentowi praw
więcej...
    Nagrody i wyróżnienia Starosty Gnieźnieńskiego
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, Paszport Obywatela Civitas Schinesghe...
więcej...
    Nieodpłatna Pomoc Prawna
Na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej...
więcej...
    Sportowy Powiat
Wydarzenia sportowe na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.
więcej...
    Rozwój lokalny
Myślenie strategiczne wyznacza podstawowe kierunki rozwoju samorządu powiatowego już od 2000 roku...
więcej...
    Partnerzy zagraniczni
Niemcy, Włochy i Ukraina - to państwa, z którymi współpracuje Powiat Gnieźnieński. Realizowane są...
więcej...
    Organizacje pozarządowe
Na terenie powiatu funkcjonuje kilkadziesiąd organizacji pozazrządowych, część z nich posiada status organizacji...
więcej...
    Biuro Rzeczy Znalezionych
Biuro Rzeczy Znalezionych miesci się w budynku Starostwa przy ul. Jana Pawła II 9/10...
więcej...
    Punkt paszportowy
W Gnieźnie działa terenowy punkt paszportowy, będący jednym z 9 punktów w Wielkopolsce, do którego...
więcej...
Multimedia
 
   Członkostwo powiatu
Linki Poniedziałek 11-12-2017 r.    Licznik Odwiedzin21353678

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawł‚a II 9/10, 62-200 Gniezno