Powiat aktywnie wspiera ochronę pszczół

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek, 11 kwietnia br., w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, oficjalnie zainaugurowano tegoroczną akcję informacyjną dotyczącą ochrony pszczół na terenie powiatu gnieźnieńskiego.


- To już kolejny rok, kiedy Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, wraz z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Poznaniu, Powiatowym Kołem Pszczelarzy oraz Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gnieźnie prowadzi akcję informacyjno-prewencyjną w zakresie ochrony pszczół – mówi Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. - Przygotowaliśmy tematyczne plakaty i ulotki, które dzięki uprzejmości gmin powiatu będą dystrybuowane wśród rolników, sadowników, pszczelarzy i ogrodników. Chcemy, aby w atmosferze dobrej współpracy przypominać szczególnie o kwestiach prawidłowego stosowania środków ochrony roślin - dodaje wicestarosta J. Berlik.

Warto zaznaczyć, że 85% gatunków roślin i 70% produkcji żywności zależy od pszczół stąd, jak podkreślali wspólnie uczestnicy konferencji, każdy nawet najdrobniejszy zabieg ochrony roślin, powinien być przeprowadzony zgodnie z instrukcją i obowiązującymi przepisami. Wciąż niezbędne jest również prowadzenie w tym zakresie specjalistycznych szkoleń.